Elit sporcularda oksidatif stres etkilerinin SDS-PAGE ile karakterizasyonu
Effect of oxidative stress in elite athletes and characterization of SDS-PAGE
  1. Tez No: 462523
  2. Yazar: ZELİHA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma; elit sporcularda SDS-Page yöntemi ile oksidatif stres etkilerinin protein karakterizasyonunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 4 farklı branşta mücadele eden (Bisiklet =7, Boks=7, Güreş=7, Teaekwondo=7) , yaş ortalamaları 21-25 yıl olan ve aktif olarak spor yapan 28 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu etik kurulu tarafından onaylanmıştır. Araştırma Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu performans labaratuarında Anaerobik Wingate güç testi ve Kapalı Spor Salonunda Aerobik güç 20 m. mekik koşusu testi yapıldı. İstirahat anaerobik ve aerobik güç testleri sonucunda olmak üzere üç kez kan örnekleri alındı. Elde edilen bütün serumlar, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim dalı moleküler biyoloji labaratuarında EURX marka Gene Matrix Universal DNA/RNA Protein Purifacition kit kullanılarak protein izolasyonu yapıldı. Proteinler BIORAD Mini Protean Elektroforez Sistemi SDS-Page yöntemi ile THERMO Pageruler Prestained Protein Ladder marker ile karakterize edildi. Bisiklet istirahat, boks istirahat ve maksimal, güreş maksimal ve submaksimal değerlerinde immunoglobülinler olarak değerlendirilen 200kDa büyüklüğünde bantlara rastlanmıştır. Bunun yanısıra bisiklet grubunun her üç durum değerleri benzerlik göstermektedir. Boks grubu, protein profili ve içeriği açısından en belirgin gruptur. Güreş grubu, maksimal ve submaksimal değerleri benzerlik gösterirken istirahat durumlarında daha silik protein bantları gözlendi. Taekwondo grubu istirahat ve maksimal protein profil ve içerikleri benzerlik göstermesine rağmen, submaksimal egzersiz sonuçlarında protein bantlarının daha belirgin olduğu söylenebilir. Sonuç olarak; sporcu gruplarının, serum protein konsantrasyonları benzerlik göstermektedir. Protein içerik ve profilleri açısından bisiklet, boks ve taekwondo grubunun benzerlikleri daha belirgin olmakla birlikte, güreşçilerin maksimal ve submaksimal egzersiz sonrası değerleri benzerlik göstermiştir. Sporcu grupların arasındaki farklılıkları, yapmış oldukları egzersizin yoğunluk ve şiddeti ile ilişkilendirebiliriz. Bisikletçiler için maksimal, boksörler ve taekwondocular için submaksimal egzersizler sonrasında protein fraksiyonunun daha düşük, olduğu söylenebilir. Boks grubunda diğer gruplara göre bant sayısı daha fazla ve daha belirgindir. Güreş grubunda ise maksimal ve submaksimal protein karakterizasyonu benzerlik gösterirken istirahat profilleri daha silik bantlar gözlenmiştir. Bu değişikliğin sebebi, oksidatif strese bağlı olabileceği gibi genetik farklılıklardan ve/veya branşa özgü akut yada kronik fizyolojik değişiklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the protein characterization of oxidative stress effects by SDS-Page method in elite athletes. Twenty-eight male athletes, who compete in 4 different sport fields (Bcycling=7, Boxing=7, Wrestling=7, Teaekwondo=7) with the average age between 21-25, and who are active in sports, are voluntarily participated to the study. The study protocol was approved by the ethics committee of Selçuk University School of Physical Education and Sports. Anaerobic Wingate power test, at Selçuk University Physical Education and Sports Academy performance laboratory, and Aerobic power 20 m. Shuttle run test, at indoor sports hall were conducted at the research. Blood samples were taken three times as a result of resting anaerobic and aerobic power tests. All obtained serums were protein isolated using the EURX brand Gene Matrix Universal DNA / RNA Protein Purification kit at the molecular biology laboratory of Selcuk University Science Faculty Biology Department. Proteins were characterized with The BIORAD Mini Protein Electrophoresis System SDS-Page method and the THERMO Pageruler Prestained Protein Ladder marker. 200kDa bands which were evaluated as immunoglobulins were found at the values of bcycle resting, boxing resting and maximal, wrestle maximal and submaximal. In addition, all three status values of the bicycle group are similar. The boxing group was the most prominent group in terms of protein profile and content. The wrestling group, maximal and submaximal values showed similarities, while more silky protein bands were observed at resting situation. Although the Taekwondo group showed similar resting and maximal protein profiles and contents, it can be said that the protein bands are more prominent in submaximal exercise results. As a result; Athlete group's serum protein concentrations showed similarities. In terms of protein content and profiles, the similarity of bicycling, boxing and taekwondo groups were more obvious, while maximal and submaximal exercise values of wrestlers showed similarities. We can relate the differences between athletic groups, to the intensity and severity of the exercise they are doing. It can be said that protein fracture is lower after the maximal exercises for cyclists, and submaximal exercises for boxers and taekwondo players. The number of bands in the boxing group is more and obvious than in other groups. In the wrestling group, the maximal and submaximal protein characterization showed similarity, while the resting profiles showed more silent bands. This change is thought to be due to oxidative stress, as well as genetic differences and / or acute or chronic physiological changes depends on the specific specialty.