Bemisia tabaci (genn.) (Hemiptera: Aleyrodidae)'ye bazı bitki ekstraktlarının etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of some plant extarcts on bemisia tabaci (genn.) (Hemiptera: Aleyrodidae)
  1. Tez No: 812874
  2. Yazar: REMZİYE GÜLİPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bemisia tabaci pamuk alanlarında, meyve bitkilerinde, sebzelerde ve çeşitli tarla bitkilerinde ekonomik açıdan önemli bir zarar meydana getirdiği bilinen polifag bir zararlıdır. Beyazsinek ergin ve larvaları bitki özsuyunu emerek bitkinin zayıflamasına neden olur. Zararlı yoğun olduğunda gelişme durur. Zayıf bitkinin ürüne esas olan tutma kapasitesi düşer, tutulan kozaların gelişmesi tam olmadığından kozanın ağırlığı düşer. Bu da verimin düşmesine neden olur. B. tabaci'nin verdiği zararlar sonucunda üreticilerin bu entomolojik sorunlara karşı mücadelede ilk başvurdukları yöntem kimyasal mücadele yöntemidir. Ancak kimyasal mücadele yönteminin insan ve çevre sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı son yıllarda bu kimyasallara alternatif olabilecek mücadele metotları geliştirilmeye başlanmıĢtır. Bu çalışmada, B. tabaci'nin mücadelesinde sentetik kimyasal maddelerin kullanımına alternatif olabilecek ve bu zararlının mücadelesinde kullanılması muhtemel olan bazı bitkisel kökenli ekstraktları (Nerium oleander L. Melia azadirachta L. ve Euphorbia peplis L.) ve Azadirachtin'in etkilerini araştırmak amacıyla püskürtme ve daldırma metodu uygulamaları yürütülmüştür. Yapılan tüm çalışmalar kontrollü koşullar altında (ortam nispi nem oranı % 65 ± 5, ortam sıcaklığı 25 ± 1 °C ve ışıklandırma 16:8 saat A:K) gerçekleştirilmiştir. Püskürtme ve Daldırma metodu uygulanmış B.tabaci yumurtalarının en yüksek ölüm oranlarının sırasıyla Azadirachtin, M. azadirachta, E. peplis ve N. oleander olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bemisia tabaci is a polyphagous pest known to cause significant economic damage to cotton fields, fruit crops, vegetables and various field crops. Whitefly adults and larvae suck the plant sap, causing the plant to weaken. When the pest is intense, development stops. The holding capacity of the weak plant, which is the basis for the product, decreases, the weight of the cocoon decreases as the growth of the cocoons is not complete. This causes a decrease in productivity. As a result of the damage caused by B. tabaci, the first method used by the producers in the fight against these entomological problems is the chemical control method. However, due to the negative effects of chemical control method on human and environmental health, in recent years, alternative control methods have begun to be developed. In this study, it was aimed to investigate the effects of some plant-based extracts (Nerium oleander L. Melia azadirachta L., Euphorbia peplis L. and Azadirachta indica A. Juss) that may be an alternative to the use of synthetic chemicals in the control of B. tabaci and are likely to be used in the control of this pest. Spraying and dipping method applications were carried out. All studies were carried out under controlled conditions (relative humidity 65 ± 5%, ambient temperature 25 ± 1 °C and lighting 16:8 hours A:K). It was found that the highest mortality rates of B. tabaci eggs, which were applied spray and dip method, were Azadirachtin, M. azadirachta, E. peplis and N. oleander, respectively.