Nötron zengin çekirdeklerinin kabuk modeli hesaplamaları
Shell model calculations of neutron rich nuklei
  1. Tez No: 812879
  2. Yazar: ABDALRAHMAN HLAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Nükleer fizikte çekirdeklerin nükleer kütleleri, taban ve uyarılmış enerji durumları, spin ve pariteleri, dalga fonksiyonları ve nükleon yoğunluk dağılımları gibi özelliklerinin anlaşılması her zaman anahtar problem olmuştur. Bu nedenle, bu problemleri çözmek ve bir çekirdeğin yapısını anlamak için birçok model geliştirilmiştir. Bu modellerden biri olan nükleer kabuk modelinin keşfi ve geliştirilmesinden sonra, nükleer yapının anlaşılması yeni, ileriye dönük bir yola dönüştü. Modern nükleer kabuk modeli, çekirdeğin değerlik protonları ve nötronlarının atomik kabuk modeline benzeyen, kısmen dolu birkaç kuantum durumunu işgal ettiği varsayımına dayanmaktadır. Güçlü hesaplama olanaklarının ortaya çıkmasıyla, nükleer seviyelerin spektroskopik karakterizasyonunu anlamak mümkündür. OXBASH, nükleer kabuk-modeli hesaplamaları için güçlü hesaplama olanaklarının kullanıldığı bir bilgisayar kodudur. Bu tez çalışmasında, nötron bakımından zengin, kütle numarası tek sayı olan Na izotoplarının pozitif ve negatif parite durumları için enerji seviyeleri OXBASH nükleer kabuk modeli kodu kullanılarak hesaplandı ve bu sonuçlar mevcut deneysel verilerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Understanding the properties of nuclei such as nuclear masses, ground and excited energy states, spin and parity, wave functions and nucleon density distributions has always been a key problem in nuclear physics. Therefore, many models have been developed to solve these problems and understand the structure of a kernel. After the discovery and development of one of these models, the shell model of the nucleus, the understanding of nuclear structure turned into a way forward. The modern nuclear shell model is based on the assumption that the valence protons and neutrons of the nucleus occupy several partially filled quantum states similar to the atomic shell model. With the emergence of powerful computational possibilities, it is possible to understand the spectroscopic characterization of nuclear levels. OXBASH is computer codes using powerful computational possibilities for nuclear shell-model calculations. In this thesis, the energy levels for the positive and negative parity states of the neutron-rich Na isotopes with an odd mass number were calculated using the OXBASH nuclear shell model code, and these results were compared with the available experimental data.