Akım enjeksiyon tabanlı, izole olmayan, üç seviyeli evirici ailesinin tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of current injection based non-isolated three-level inverter family
  1. Tez No: 812883
  2. Yazar: EYYUP DEMİRKUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez kapsamında, akım enjeksiyon tabanlı izole olmayan evirici ailesi literatüre tanıtılmakta ve evirici ailesi detaylı olarak incelenmektedir. Tek faz ve üç faz uygulamalar için çözümler üretebilen eviricilerden oluşan ailenin, giriş DA geriliminden daha yüksek veya daha düşük çıkış AA tepe değerine sahip gerilimler üretebilen düşüren, yükselten ve düşüren-yükselten tipte üyeleri mevcuttur. Bu tezin literatüre önemli katkıları bulunmaktadır. Bu katkılardan birisi, akım enjeksiyon tabanlı evirici ailesinin literatüre tanıtılmasıdır. Literatürde hali hazırda yer alan Swiss doğrultucu, H5 evirici, Aalborg evirici gibi topolojileri de kapsayan evirici ailesinin devre parçaları ve bu devre parçalarının çalışma prensipleri detaylı olarak açıklanmaktadır. Tez kapsamında yeni topolojiler türetilmiştir. Tez kapsamında ortaya konulan metodolojik yöntemle evirici ailesinin zenginleştirilebileceği gösterilmektedir. Literatürde hali hazırda yer alan tek fazlı ve üç fazlı topolojiler arasında bağlantılar kurularak hali hazırda var olan topolojilere bakış açısını genişletecek bir yaklaşım sergilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces the current injection based non-isolated inverter family to the literature, and the inverter family is examined in detail. The family of inverters, which can produce solutions for single-phase and three-phase applications, has buck, boost, and buck-boost type members that can produce voltages with output AC peak values higher or lower than the input DC voltage. This thesis has important contributions to the literature. One of these contributions is the introduction of the current injection-based inverter family to the literature. The circuit components of the inverter family, which includes topologies such as Swiss rectifier, H5 inverter, and Aalborg inverter, which are already in the literature, and the working principles of these circuit components are explained in detail. Within the scope of the thesis, new topologies have been derived. It is shown that the inverter family can be enriched with the methodological method outlined in the thesis. By establishing connections between single-phase and three-phase topologies in the literature, an approach that will expand the perspective of existing topologies is exhibited.