Geriatrik popülasyonda antikolinerjik yükün sağkalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of survival time associated with anticholinergic burden in older adults
  1. Tez No: 812882
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜLHAN HALİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Antikolinerjik yük kavramı, 1 ya da daha fazla ilacın oluşturduğu antikolinerjik aktivitenin belirlenmesi ile hesaplanan kümülatif yükü ifade eder. Antikolinerjik yük hesaplanmasında, serumda antikolinerjik yükün belirlenmesi, reseptör düzeyinde muskarinik aktivitenin belirlenmesi ya da uzman görüşü ile daha önceki antikolinerjik yüke sahip ilaçların analiz edilmesi yöntemi kullanılabilmektedir. Günümüzde çok sayıda antikolinerjik yük ölçeği geliştirilmiştir. Buna rağmen altın standart bir ölçeğin varlığından söz etmek güçtür. Antikolinerjik yükün ilişkilendirildiği, düşme, deliryum, sarkopeni, malnütrisyon gibi birçok geriatrik durum olmakla birlikte, sağkalım süresini kısaltmaları ile ilgili ortaya konan çalışmalar klinik önemini daha da arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı geriatrik yaş grubundaki hastalarda antikolinerjik yük ile sağkalım süresi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. 1 Ocak 2013 ve 1 Ocak 2020 arasında exitus olan 65 yaş ve üzeri 2801 hastanın verileri çalışmaya dahil edilmiştir. Antikolinerjik yük ölçeklerinden Anticholinergic Cognitive Burden (ACB) ve Anticholinergic Burden Classification (ABC) kullanılmıştır. Hesaplanan antikolinerjik yükler: yok, hafif/olası ve yüksek antikolinerjik yük olarak 3 gruba ayrılmıştır. Antikolinerjik yük artışının sağ kalım sürelerine etkisi 12 ay, 60 ay ve 120 ay için analiz edilmiştir. Kaplan-Meier sağkalım eğrileri karşılaştırılmıştır. Yüksek antikolinerjik yük, erkek cinsiyet, multimorbidite, yaş ve kırılganlık için regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmamızda medyan yaş 79,8 idi ve hastaların %53,3'ü kadındı. Bu çalışmada yüksek ACB yükünün 1-yıllık mortaliteyi 1,2 kat arttırdığı (%95 GA: 1,02-1,41; p=0,03) ve 10 yıllık mortaliteyi de 1.15 kat (%95 GA: 1,04-1,28; p=0,006) arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Anticholinergic burden is defined as the cumulative dose of 1 or more anticholinergic medicines' activity. Measurement of anticholinergic burden based on different methods, determining the serum anticholinergic activity, determining the muscarinic activity at the receptor level or expert opinion can be used. Different scales have been developed for the determination of anticholinergic burden. Although many scales have been developed there is no gold standard approach to determine the anticholinergic burden in older people. Anticholinergic burden has been associated with various geriatric conditions, including falls, delirium, sarcopenia, and malnutrition, but recent studies have also shown its potential link to reduced survival time, making it more clinically significant. This study aimed to identify the association between the anticholinergic burden and survival time in a geriatric population. Data from 2801 patients aged 65 and over who passed away between January 1, 2013, and January 1, 2020 were included Anticholinergic burden scales Anticholinergic Cognitive Burden (ACB) and Anticholinergic Burden Classification (ABC) were used. Then anticholinergic burden points were categorized into 3 groups none, low/possible, and high. The association with anticholinergic burden on survival was analyzed over 12 months, 60 months, and 120 months, and Kaplan-Meier survival curves were compared for each year. Regression analyses were performed for high anticholinergic burden, male gender, multimorbidity, age, and frailty. The median age was 79.8 and 53.3% of the patients were female. The study's findings showed that a high ACB was associated with a 1.2-fold increase (95% CI: 1.02-1.41, p=0.03) in 1-year mortality and a 1.15-fold increase (95% CI: 1.04-1.28, p=0.006) in 10-year mortality.