Futbol takımları alt yapılarının teknik ve motorik beceri yönünden karşılaştırılması
The Comparison of technical and motor skills of junior football teams
- Tez No: 81290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bilindiği gibi futbol hem teknik hem de motorik özelliklerin birarada kullanı larak oynandığı bir performans sporudur. Her iki özelliğin de birarada ve ye terli kullanılması doğru oranda ve zamanda harcanması ile iyi bir performans ortaya çıkmaktadır. Araştırmamızı üç profesyonel takım ve üç tane de amatör takımı inceleyerek neticelendirdik. Profesyonel takımlar Fenerbahçe, Kartal Spor ve Maltepe Spor, Amatör takımlar ise Küçükyalı Yelken, Cevizli Kültür Spor ve Maltepe spor olarak alındı. Testlerimizi üç adet teknik ve yedi adet motorik testten oluşturduk. Teknik testlerimizi slalom, junglar ve şut testleri, motorik testlerimizi ise sürat, sı nav, mekik, ters mekik, uzun atlama ve shuttle run testleri oluşturdu. Araştırma 12-14 yaş grubundaki sporculara uygulanmıştır. Yıldızlar kategori sindeki bu sporcuların hglerinin son haftasında bu testler uygulanmıştır. Sonuç olarak, profesyonel takım altyapılarmdaki sporcuların amatör takım sporcularına oranla daha iyi tekniğe ve daha iyi motorik özelliklere sahip ol dukları ortaya çıkmıştır. -X-
Özet (Çeviri)
SUMMARY As we know, football is a performance sport, in which both technical and mo tor features are used together. Performance appears when both are used to gether and sufficiently. At the same time, they must be used proportionally and in the right time. For this reason, our aim is to reveal the technical and motor differences between the professional teams, which have very good condi tions and are trained by experts who can choose the best players, and the amateurs having less facilities. So, we can learn the conditions of being suc cessful in the infra structures of the teams and state that success will follow only if amateur teams are assesed with these faculties. In my study, I examined three profesional and three amateur teams. Profesio- nal teams were 'Fenerbahçe', 'Kartal Spor', and 'Maltepe Spor'. The amateur teams were Kucukyali Yelken, Cevizli Kultur Spor and Idealtepe Spor. Our study includes technical and motor tests. Technical tests constitute Sla lom, Junglor and Shooting Tests; whereas, motor tests constitute Speed, Po wer and Durability (Shuttle-Run)/We used the tests of (40 metres speed) 40 metre hiz, sinav, mekik, T mekik (jumping) uzun atlama Studyw as applied on 12-14 year old children in the last week of their league. As a result, it appeared that sportsmen in the infrastructures of the professio nal teams have much better technique and motor capabilities than those of amateurs. -XI-