Belediye hizmetlerinde etkinlik ve ortaya çıkan sorunlar
  1. Tez No: 81291
  2. Yazar: MEHMET SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Türkiye de kentlerin yönetimi 1950 'lerden itibaren kırdan kente olan göç olgusuyla yeniden önem kazanmış, kent sorunları ve belediyeler bu ortamda ilgi odağı olmaya başlamış, buna karşılık yerel yönetimler, alınan tüm mali ve idari önlemlere karşın sorunları çözmede yetersiz kalmışlardır. Türkiye de sorunlar genellikle merkezden çözülmek istendiği için, halk sorunlarının çözümünü Ankara da aramakta, milletvekilleri ve bürokratlar ise zamanlarının büyük bir bölümünü bu sorunların çözümüne ayırmaktadırlar. Kamu hizmetlerinin yerinden yönetim, verimlilik, etkinlik ve demokratik katılım ilkelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak için, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında görev ve kaynak bölüşümü ilkelerinin yeniden ele alınması gerekmektedir. » Yerel yönetimlerin merkezi yönetimle farklı kuruluşları ile olan ilişkileri, kaçınılmaz olarak mali yönetimlerini de doğrudan etkilemektedir. Bugünün yerel yönetim sisteminde idari ve mali ilkeleri ortaya koyarak önerilerde bulunmak, kaynaklarının verimli ve etkin kullanımını sağlamak, hizmet önceliklerini belirlemek ancak etkin bir bütçeleme ile mümkün olabilir. Kaynak yaratıcı girişimlerde bulunan, harcamalarını planlayan, hizmetlerini maliyetlendiren, yerel yöneticiler belde halkının sorunlarının çözümünde başarılı olabilirler. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT City administration in Turkey gained some impotance after 1950 's due to migrations from rural areas to urban areas. The problems of cities started to be the point of interest. Irrespective of the financial and managerial precautions that were taken, the Local Administrations were found to be unsuccessful. The public is seeking solutions to their problems in Ankara instead of their home town and the bureaucrats are chasing these peoples problems rather than looking into governmental issues. This brings the necessity to review the interrelations of local and central authorities in terms of effectiveness, democratic participation and job sharing. Administration at the origin gives more authority to municipalities in terms of allocation of resources between central and local authorities. It is unavoidable that the interrelation between local authorities and various divisions of central authorities effect the financial issues. In todays local administration system, to come up with administrative and financial proposals and allocation of resources would only be possible with an effective municipal budgeting. The managers of local administration can only be successful in solving the local peoples problems if they become entrepreneurs in terms of creating resources, budget their expenses and do a cost analysis of the services they are providing. vm