Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin gelişim süreci ve konumu (Sakarya örneği)
The Teacher professions developing time and sutation (experience of Sakarya)
  1. Tez No: 81289
  2. Yazar: HASAN BIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada öğretmenlik mesleğinin; ekonomik, sosyal, kültürel ve Mesleki Hak ve ödevlerinin, tarihsel süreç içersinde geçirdiği aşamalar belirtilmiştir. Öğretmenlerin güncel sorunları ve sosyal yapı içersindeki konumlan hakkında bilgi verilmiştir. Öğretmenlik mesleğinin ekonomik ve kültürel önemi belirtilirken, ileri toplumların yönlendiği, enformasyon toplumuna ulaşmak için, nitelikli öğretmenlere ihtiyaç duyulduğu ve değişen bilgi aktarımının yapılabilmesi için, çağın gerektirdiği ölçülerde vasıflı öğretmenlerin yetiştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bilgi toplumunun özellikleri belirtilerek, değişen istihdam yapısı ortaya konulmuş, Buna bağlı olarak; nitelikli öğretmenlerin eğiteceği bir toplumun, yüksek kaliteli mal ve hizmet üretebileceği vurgulanmıştır. Türkiye'de öğretmenlerin sosyal ve siyasal hayattan uzaklaşmaları, ekonomik yönden iyi durumda olmadıkları için, pasif bir yapıda davranış gösterdikleri belirlenmiştir. Konu ile ilgili bir saha çalışması yapılmış ve öğretmenlerin; sosyal, kültürel ve siyasal hayat hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Öğretmenlik Mesleği; çalışma hayatında büyük bir oran teşkil eden sayısal yapısı ve geleceği önemli ölçüde etkileyebilecek konumu nedeni ile araştırma konusu olarak seçilmiştir. Mesleğin; toplumun geleceğini etkileyebilecek, ve değişen şartları, bir sonraki kuşağa aktaracak özelliği de konu seçiminde etkili olmuştur. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigate contents at the dovn subtences. The historical devoloping of the teaching. The teachers' social, economic and culture sutiation. The teachers"problem in the daily works and sutiation in the comunity. If we want to catch the conscious comunity we should train quality teachers. The information community's characteristic and changebale work life are showed. The teachers are passive in Turkey because they salary is not enough and they are not allowed in the politics area. The inquiry was maked at the teachers. The teacher profession is select for this investigate because this profesion is big important in the working area and at the future community. VIII