10-14 yaşları arasındaki öğrencilerde ebeveynlere bağlanma, Tanrı'ya güven ve iyi oluş ilişkisi
The relationship of attachment to parents, trust in God and well being among students aged between 10-14
- Tez No: 710893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
10-14 Yaşları arasındaki öğrencilerin sahip oldukları Tanrı imgesini ve bununla bağlantılı olarak Tanrı'ya güven boyutlarının anne babaya bağlanma şekilleriyle ve iyi oluş halleri ile nasıl ilişkili olduğunu görmeyi ve bu üç değişken arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını bulmayı amaçlayan bu çalışmada sıra dışı olmayan, tipik ve ortalama bir durum seçimi yapılarak Ankara Gölbaşı Cemil Yıldırım Ortaokulunda 2020-2021 yılında eğitimine devam eden 10-14 yaş arasındaki 391 öğrenci ile önce Kerns Güvenli Bağlanma Anne Ölçeği ardından aynı okuldan 376 öğrenci ile Kerns Güvenli Bağlanma Baba Ölçeği çalışılmıştır. Buna ek olarak nitel verileri elde etmek için Çalışma Grubu olarak da 10 kız 10 erkek öğrenci olmak üzere 5. Sınıfta okuyan 20 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Yarı Yapılandırılmış soruların yanı sıra, Kişisel Bilgi Formu, Tanrı İmgesi Ölçeği, Epoch Ölçeği (Ergenler İçin Beş Boyutlu İyi Oluş Modeli) ve Kerns Güvenli Bağlama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma boyunca“10-14 Yaşları Arasındaki Öğrencilerde Tanrı'ya Güven, Ebeveynlere Bağlanma ve İyi Oluş İlişkili midir ?”sorusuna yanıt aranmış ve sonuç olarak ebeveyn güvenli bağlanma düzeyleri artıkça iyi oluş düzeylerinin de arttığı ve iyi oluş düzeylerinin güven veren Tanrı imgesini korku/kaygı veren Tanrı imgesinden daha çok etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to see the image of God that students have between the ages of 10-14, and how the dimensions of trust in God are related to the way they attach to their parents and their well-being. It aims to find out whether there is a significant relationship between these three variables. By choosing an unusual, average, typical situation, firstly Kerns Secure Attachment (Mother) Scale with 391 students and then Kerns Secure Attachment (Father) Scale with 376 students, between the ages of 10 and 14 who continue their education in Ankara Gölbaşı Cemil Yıldırım Secondary School in 2020-2021 were studied. In addition to this, for qualitative research, interviews were conducted with 20 5th grade students, 10 girls and 10 boys, as the Study Group. In addition to semi-structured questions, Personal Information Form, God Image Scale, Epoch Scale (Five-Dimensional Well-Being Model for Adolescents) and Kerns Secure Attachment Scale were used. Throughout the research the answer to the question was sought,“Are trust in God, parental attachment and well-being related in students between 10-14 years?”. As a result, it was seen that as the level of parental secure attachment increased, well-being levels also increased. It turns out that levels of well-being affect the reassuring image of God more than the fear / anxiety image of God.