Kültürel miras öğesi olarak Karagöz'ün dijital oyun tasarımı
Digital game design of Karagöz as a cultural heritage item
- Tez No: 812922
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ŞULE ATILGAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kültürel miras, bir birey üzerinde, belirli bir zaman noktasından itibaren, o kişinin düşüncelerini, kanaatlerini ve fikirlerini başkalarına seslendirmesini etkileyen çeşitli etkilerin toplamıdır. Somut kültür, sembolik, tarihi, sanatsal, estetik, etnolojik veya antropolojik, bilimsel ve sosyal önem taşıyan çeşitli değerlere sahip eserleri, anıtları, bir dizi bina ve mekanı ve müzeleri içerir. Bu, manzaraları, kitapları, sanat eserlerini ve diğer somut öğeleri de kapsar. Aynı şekilde, somut olmayan kültür de, dil, inançlar, gelenekler, ritüeller, müzik ve dans gibi soyut ifadeleri içerir. Doğal miras ise, kültürel açıdan önemli manzaraları ve biyolojik çeşitliliği içerir, böylece doğal ortamların korunması ve ekosistemlerin önemli bölgelerinin sürdürülebilirliği sağlanır. Kültürel miras, insanlara kimlik ve süreklilik duygusu sağladığı için önemlidir. İnsanların geçmişlerini ve bugünlerini nasıl şekillendirdiğini anlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda insanların diğer kültürleri ve bugün içinde yaşadığımız dünyaya nasıl katkıda bulunduklarını anlamalarına yardımcı olur. Kültürel miras, video oyunlarının önemli bir yönüdür.“Kültürel mirasla ilgili oyunlardan”bahsederken, kültürel mirası somut veya soyut, doğal veya insan yapımı herhangi bir biçimde temsil eden ve kültürel miras ilişkisine yönelik mekanik ve dinamiklere sahip dijital oyunları kastediyoruz. Bunlar ekran tabanlı oyunlar, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik oyunları olabilir. Video oyunları sadece korunması gereken bir kültürel miras olarak değil, aynı zamanda kültürel mirasın korunması amacına hizmet eden bir araç olarak da değerlendirilebilir. Bu nedenle video oyunları, modern kültürel mirasın önemli ve bütünleşik bir parçasıdır ve kendilerinin de koruma çabalarına ihtiyacı vardır. Bu çalışma, video oyunlarını sanat, hikâye anlatımı ve dijital teknolojiyi bütünleştirerek kültürel mirası sunmak için modern bir araç olarak araştırıyor ve gölge oyununu dijital oyun mecrasında sunmak için gerekli araştırmayı sunup bir uygulama üzerinden tasarım çıktısını gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is the sum of the various influences on an individual that, from a certain point in time, influence that person's voice, opinions, and ideas to others. Tangible culture includes artifacts, monuments, a number of buildings and places, and museums of various values of symbolic, historical, artistic, aesthetic, ethnological or anthropological, scientific and social significance. This includes landscapes, books, works of art, and other tangible items. Likewise, intangible culture includes intangible expressions such as language, beliefs, customs, rituals, music and dance. Natural heritage includes culturally significant landscapes and biodiversity, thereby ensuring the protection of natural environments and the sustainability of important areas of ecosystems. Cultural heritage is important because it provides people with a sense of identity and continuity. It helps people understand how they have shaped their past and present. It also helps people understand other cultures and how they contribute to the world we live in today.Cultural heritage is an important aspect of video games. When we talk about“cultural heritage games”, we mean digital games that represent cultural heritage in any form, tangible or intangible, natural or man-made, and have mechanics and dynamics for cultural heritage relationship. These can be screen-based games, virtual reality or augmented reality games. Video games can be considered not only as a cultural heritage that needs to be protected, but also as a tool that serves the purpose of protecting cultural heritage.Therefore, video games are an important and integral part of modern cultural heritage and they themselves need conservation efforts. This study explores video games as a modern tool for presenting cultural heritage by integrating art, storytelling and digital technology, and presents the necessary research to present shadow play in the digital gaming environment and carries out the design output through an application.