Dev set modelli direnç antrenmanlarının bölgesel vücut yağ değişimlerine etkisi
The impact of dev set model resistance training on regional body fat changes
- Tez No: 812921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ GÜÇLÜÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet: İnsan vücudu morfolojisinde aerobik ve anaerobik yollarla vücut yağ değişimleri gerçekleşir. Yapılan araştırmalar çoğunlukla vücut yağ değişiminin toplamında değerlendirilmiş ancak bölgesel yağ değişimleri çalışmalarına kısıtlı sayıda yer verilmiştir. Bu bağlamda araştırmada birincil amaç bölgesel çalışan antrenman gruplarının kendi içinde vücut yağ değişimlerinin olup olmadığı, ikincil amaç ise farklı antrenman grubu bölgelerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya deney; (erkek, yaş=25±3,05, n=20; kadın, yaş=26±2,87, n=20) kontrol; ( erkek, yaş=26 ±3,12, n= 10; kadın, yaş= 25±2,80, n=10) olmak üzere toplam 60 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desenli araştırmadır. Vücut yağ ölçümleri Jackson-Pollock yöntemiyle belirlenmiştir. Randomize kontrollü yöntemle belirlenmiş katılımcılar, kuvvet ve aerobik direnç egzersizlerini kapsayan 12 haftalık antrenman programını sürdürmüştür. Verilerin analizinde grup içi karşılaştırmalarda parametrik testlerden bağımlı örneklem t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkek grubunun bölgesel direnç antrenmanlarında vücut yağ değişimi öntest-sontest değerlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p=0.000
Özet (Çeviri)
Abstract: In human body morphology, body fat changes occur through aerobic and anaerobic pathways. Most studies have primarily focused on overall body fat changes, with limited attention given to regional fat changes. In this context, the primary objective of this research is to investigate whether there are regional body fat changes within exercise groups, and the secondary objective is to compare different exercise group regions. The study included a total of 60 participants, divided into an experimental group (male, age=25±3.05, n=20; female, age=26±2.87, n=20) and a control group (male, age=26±3.12, n=10; female, age=25±2.80, n=10). The research employed a pre-test post-test control group experimental design. Body fat measurements were determined using the Jackson-Pollock method. Randomly assigned participants followed a 12-week training program that included strength and aerobic resistance exercises. Parametric tests, such as dependent sample t-tests for within-group comparisons and independent sample t-tests for between-group comparisons, were used to analyze the data. The research revealed significant differences in body fat changes in the male group after regional resistance training (p=0.000 < α=0.05, p=0.001 < α=0.05). Similar significant differences were observed in the female group's pre-test post-test results (p=0.000 < α=0.05, p=0.000 < α=0.05). When comparing upper and lower region exercise groups, significant differences were found in the male group, with the upper region showing significant differences in all variables except for biceps (p=0.032 < α=0.05, p=0.004 < α=0.05, p=0.022 < α=0.05) and the lower region showing significant fat reduction in all variables (p=0.002 < α=0.05, p=0.004 < α=0.05, p=0.041 < α=0.05, p=0.030 < α=0.05). In contrast, no significant regional differences were found in the female groups. Based on these results, it can be concluded that regional resistance training leads to significant and rapid fat changes, particularly in the upper and lower body regions of male groups, with the exception of the biceps variable.