Psikolojik taciz kavramının danıştay kararları ve mevzuat ışığında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 812927
  2. Yazar: FATMA ZEHRA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Psikolojik taciz, kişilerin değerlerine bir saldırı olarak nitelendirilmektedir. Esasen psikolojik taciz, insanları mutsuzluğa iten bir olgu olarak tanımlanmaktadır. İşyerlerinde çalışma verimini azaltarak çalışma ortamını olumsuz etkilemektedir. Çalışanlar üzerinde duygusal, fiziksel, psikolojik ve mesleki pek çok olumsuz duruma, stres ve hastalıklara yol açarak, kişilerin yaşam kalitelerine zarar vermektedir. Psikolojik taciz, işle ilgili ilişkileri olumsuz etkileyip çalışma ortamının havasını bozmakta ve psikolojik tacizin, kişi, grup ve toplum üzerinde de hasar verici etkileri bulunmaktadır. Bunlar gibi birçok olumsuz duruma neden olan psikolojik taciz hukuk sistemlerinde çeşitli yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Bu ceza ve yaptırımlarla psikolojik tacizin önlenmesi amaçlanmaktadır. Psikolojik tacizin önlenmesinde kamu personel mevzuatının yeri bu araştırmanın konusu olarak ele alınmıştır. Bu çalışma kamu çalışan mevzuatının kamu kurumlarında meydana gelen psikolojik tacizi önlemedeki yerinin belirlemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological harassment is described as an attack on the values of individuals. In fact, psychological harassment is defined as a phenomenon that pushes people to unhappiness. It affects the working environment negatively by decreasing the working efficiency in the workplaces. It causes many negative emotional, physical, psychological and occupational situations, stress and diseases on the employees and harms the quality of life of the people. Mobbing negatively affects work-related relationships and spoils the atmosphere of the working environment, and psychological harassment has damaging effects on individuals, groups and society. Mobbing, which causes many negative situations like these, is punished with various sanctions in legal systems. With these penalties and sanctions, it is aimed to prevent psychological harassment. The place of public personnel legislation in the prevention of psychological harassment has been discussed as the subject of this research. This study aimed to determine the place of public employee legislation in preventing mobbing in public institutions.