Acil serviste ım enjeksiyon yapılan hastaların özelliklerinin irdelenmesi
Investigation of features of patients receiving im injection in emergency clinic
- Tez No: 812926
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET AL, DR. CİHAD ÜNSAL KARAHALİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: IM enjeksiyon ilacın subkutan dokunun altındaki derin kas dokusu içerisine enjekte edilmesidir. Parenteral ilaç uygulamaları arasında klinikte en sık kullanılan işlevlerin başında gelir. Yeterli bilgi, beceri, deneyim, uygun malzeme ve steril koşullarda yapılsa bile bu kez hastaya bağlı nedenlerden ötürü komplikasyonlar gelişebilir. İşlemin uygulanması kolay ve basit olarak görülmesine rağmen hematom, enfeksiyon, abse ve sinir yaralanması gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Acil servislerde hastaların sıklıkla talep ettiği ve doktorlar tarafından kolaylıkla order edilen IM enjeksiyonlar komplikasyonlara neden olduğu gibi aynı zamanda oral tedavi ile iyileşecek hastaların acil servislerde yoğunluk oluşturmalarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, acil serviste IM enjeksiyon yapılan hastaların demografik özellikleri ve konu hakkındaki bilgi düzeyleri araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırmamızda veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanıldı. Çalışmaya, 15 Nisan 2023 ve 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Acil Servis enjeksiyon odasına IM enjeksiyon yaptırmak için başvuran toplam 1000 hasta dahil edildi. Katılan hastaların yaş, cinsiyet, meslek, eğitim düzeyi, acil servise başvuru nedenleri, kronik hastalıkları, enjeksiyon yaptırma sıklığı, tercih nedenleri ve enjeksiyon sonrasında meydana gelen yan etki bilgi düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Veri toplama sırasında acil serviste güncel literatürler eşliğinde hazırlanan 11 adet sorudan oluşan anket kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda kadınların oranı %53.4, erkeklerin oranı %46.6 bulundu. Hastaların %43.6'sı 26-45 yaş aralığındaydı. IM enjeksiyon yaptırmak konusunda erkekler %53,85, lise mezunu olanlar (%42.2) ve işçi olanlar %30.6 çoğunluktaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: IM injection is the injection of the drug into the deep muscle tissue under the subcutaneous tissue. Among the parenteral drug applications, it is one of the most frequently used functions in the clinic. Even if it is done with sufficient knowledge, skills, experience, appropriate materials and sterile conditions, this time complications may develop due to patient-related reasons. Although the procedure seems easy and simple to perform, it can cause serious complications such as hematoma, infection, abscess, and nerve injury. IM injections, which are frequently requested by patients in emergency departments and can be easily ordered by doctors, cause emergency room crowds, whereas these patients can be treated with oral medications instead of IM injections. In this study, demographic characteristics and knowledge levels of patients who received IM injection in the emergency department were investigated. Materials and methods: The questionnaire method was used as a data collection tool in our descriptive and cross-sectional study. A total of 1000 patients who applied to the Emergency Service injection room for IM injection between April 15, 2023, and May 30, 2023, were included in the study. These patients are compared in terms of age, gender, occupation, education level, reasons for applying to the emergency department, chronic diseases, frequency of injection, reasons for preference, and side effects knowledge levels. During data collection, a questionnaire consisting of 11 questions prepared in the emergency department with the accompaniment of current literature was used. Results: In our study, the rate of women was 53.4% and the rate of men was 46.6%. 43.6% of the patients were between the ages of 26-45. In terms of IM injection, 53.85% were males, high school graduates (42.2%) and workers were 30.6%.