Tele çalışmada psikolojik taciz
Psychological harassment in telework
- Tez No: 1006540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çalışma hayatında işçinin kişilik haklarını ve ruhsal bütünlüğünü hedef alan psikolojik taciz olgusunu, tele çalışma bağlamında hukuki açıdan incelemektedir. Çalışma hayatında dijitalleşmenin etkisiyle, psikolojik tacizin ortaya çıkış biçimi, unsurları ve hukuki sonuçları bakımından önemli değişiklikler gündeme gelmektedir. Geleneksel işyeri esas alınarak gerçekleştirilen psikolojik taciz anlayışının, tele çalışmanın dijital ve mekândan bağımsız yapısını her yönüyle karşılamakta yeteriz kaldığı görülmektedir. Çalışmada psikolojik taciz kavramının tanımı, unsurları ve hukuki dayanakları incelenmiş; tele çalışma ilişkisi içerisinde bu unsurların nasıl dönüştüğü ve dijital psikolojik taciz olgusuyla hangi noktalarda ayrıştığı değerlendirilmiştir. Özellikle tele çalışmada psikolojik tacizin tespiti ve ispatı, tanık yetersizliği, dijital delillerin hukuka uygunluğu ve kişisel verilerin korunması bağlamında ele alınmıştır. Sonuç olarak çalışma, tele çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte psikolojik tacizin daha örtülü ve karmaşık biçimler aldığını ortaya koymakla birlikte, işçinin kişilik haklarını ve insan onurunu merkeze alan koruyucu bir hukuki yaklaşımın güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of psychologival harassment, which targets the employee's personality rights and mental integrity in working life, within the context of teleworking from a legal perspective. With the increasing impact of digitalisation on working life, significant changes have emerged in the manifestation, elements and legal consequences of psychological harassment, developed on the basis of the physical workplace, is insufficient to fully address the digital and location-independent nature of teleworking. The study, analyses the definition, elements and legal grouds of psychological harassment and evaluates how these elements ara transformed within teleworking relationships, as well as the points at which they diverge is paid to the detection ond proof of osychological harassment in teleworking, especially in terms of the lack of witnesses, the lagal admissibility of digital evidence and the protection of personal data. In conclusion, the study demonstrates that with the increasing prevalence of teleworking, psychological harassment has taken mor concealed and coplex form and emphasises the need to strengthen a protective legal approach that places the employee's personality rights and human dignity at irs core.