Çocuklarda hepatit a aşılamasının, hepatit a olgularının prevelansına ve klinik seyrine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of hepatitis a vaccination on the prevalence and clinical vourse of hepatitis a cases in children
- Tez No: 812939
- Danışmanlar: DR. ERDAL SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hastanemizdeki Hepatit A vakalarını 2006 yılından başlayarak ve Hepatit A aşısının ülkemizdeki uygulama zamanı olan 2012 yılının sonunu aşı öncesi ve sonrası değerlendirme noktası kabul ederek 2021 yılı sonuna kadar sayı ve klinik seyir bakımından hastane sistemindeki kayıtlarına bakarak retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2006-2021 yılları arasında ayaktan veya yatan akut hepatit A tanısı alan 191 hasta klinik, semptom, laboratuvar sonuçları, hastanede yattı ise yattığı gün sayısı bakımından aşılanma başlangıç yılı olan 2012'den itibaren aşılanma öncesi ve sonrası olarak iki döneme ayrılarak değerlendirildi. Hastaların retrospektif olarak dosyalarına bakılarak değerlendirildi. Kategorik değişkenler arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için ki-kare analizi kullanıldı. İki parametreden oluşan değişkenlere yönelik karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to retrospectively compare the hepatitis A cases in our hospital starting from 2006 and considering the end of 2012, which is the application time of the hepatitis A vaccine in our country, as the pre- and post-vaccination evaluation point, by looking at the records in the hospital system in terms of number and clinical course until the end of 2021. Materıal and Method: Between 2006 and 2021, 191 patients with outpatient or inpatient acute hepatitis A were evaluated in terms of clinical, symptoms, laboratory results, and the number of days hospitalized if they were hospitalized, starting from 2012, the start of vaccination, in two periods as before and after vaccination. were evaluated prospectively by looking at the files. General chi-square analysis to determine whether there is a relationship between categorical variables. Independent evaluation t-test overall for comparisons for variables consisting of two parameters.