PHTLS (prehospital trauma lıfe supporthastaneöncesi travma yaşam desteği)sertifikası almaya hak kazanankursiyerlerde phtls eğitim modelinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the phtls (prehospital trauma life support)education model in trainers WHO qualified the PHTLScertificate
- Tez No: 812938
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET AL, DR. CİHAD ÜNSAL KARAHALİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Emergency Medicine, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya genelinde ölüm ve sakatlığın en önemli nedenlerinden biri olan travmaya bağlı ölümlerin büyük bir kısmının genç ve üretken popülasyonunda olması toplumda onarımı zor fiziksel, zihinsel, sosyal ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Travmaya bağlı ölüm oranını azaltmak için travma eğitiminde global altın standart olan PHTLS kurs programı interaktif ve vakaya dayalı öğrenme yöntemi ile eğitimin verildiği, travma bakımının kalitesinin arttırılarak mortalitenin azaltılmasının hedeflendiği bir paket programıdır. Biz de çalışmamızda PHTLS sertifikasyon kursuna katılan ve başarılı olarak sertifika almış kursiyerler ile daha önce PHTLS eğitimi almamış sağlık çalışanlarının bilgi düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Kesitsel, tanımlayıcı nitelikte tasarlanmış bu araştırma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Etik Komisyonundan 17.08.2022 tarihinde 2022/0486 Karar numarası ile etik kurul onayı alındıktan sonra İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi erişkin Acil Tıp Kliniğinde, Ağustos 2022 – Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya daha önce PHTLS sertifikası almış 48 kişilik çalışma grubu ile, daha önce eğitim almamış 50 kişilik kontrol grubu gönüllü olarak dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen her iki gruba da 10 soruluk sosyodemografik anket ile birlikte 50 soruluk, çoktan seçmeli PHTLS yeterlilik soruları verilerek çözmeleri istendi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 28.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik değerlerin yanı sıra Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney-U testi, Ki-kare testi ve Fischer testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The fact that most of the deaths due to trauma, which is one of the most important causes of death and disability worldwide, occur in the young and productive population, cause physical, mental, social and economic damages that are difficult to repair in society. The PHTLS course program, which is the global gold standard in trauma education aimed at reducing the rate of death due to trauma, is a comprehensive program that provides education through interactive and case-based learning methods. Its goal is to reduce mortality by improving the quality of trauma care. In our study, we aimed to compare the knowledge levels of the trainees who attended the PHTLS certification course and successfully obtained vertification with those of health professionals who did not receive PHTLS training before. This cross-sectional, descriptive study was approved by the Istanbul Medeniyet University Ethics Committee on 17.08.2022 with the decision number 2022/0486. It was conducted at the Department of Emergency Medicine of Süleyman Yalçın City Hospital between August 2022 and October 2022. A study group of 48 people who had previously received PHTLS certification and a control group of 50 people who had not received any training were voluntarily included in the study. Both groups were asked to complete a 10-question sociodemographic questionnaire along with 50 multiple-choice PHTLS proficiency questions. In addition to descriptive statistical values, the data were analyzed using Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney-U test, Chisquare test and Fischer test, with the SPSS 28.0.