Effect of use of groynes on the behavior of flow and sediment in the river (Euphrates river in Iraq as a case study)
Set kullanımının nehirdeki akış ve tortu davranışı üzerindeki etkisi (Irak'ta Fırat nehri örneği)
- Tez No: 812940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, tortunun etkisi ve erozyon ve birikim ile ilgili sorunlarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada, Irak'ta toprak yüzeyinin düzleşmesi nedeniyle, nehirlerin oluşum paterni çoğunlukla birkaç mesafe içinde kıvrımlıdır. Bu nedenle bu çalışmada SSIIM adı verilen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) programlarından biri kullanılmıştır. Araştırmayı yürütmek için veri toplama, analiz, sınıflandırma ve örnekleme, hız ölçümü, çalışma alanının boyutları ve nehir deşarjlarını içeren saha çalışmasını içeren sistematik bir planın geliştirildiği yer. Laboratuar çalışmalarında ise toprağın elek analizi, sediman konsantrasyonlarının hesaplanması ve toprağın tarla yoğunluğunun bulunması yer almıştır. Birkaç kesit için sediman miktarları arasında karşılaştırma yapılmış ve sonuçlar modelin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Alana akış giriş bölümü olarak 2 No.lu Bölüm, kontrol bölümü olarak da 13. Bölüm seçilmiş ve sonuçlar model ile arazi sonuçları arasında karşılaştırılmıştır. Nehirdeki tortu taşıma çalışması, farklı senaryolarda tortu dağılımına ilişkin değerli bilgiler sağlamıştır. Sonuçlar, senaryo 4'ün en yüksek yüzdeyi gösterdiğini ve metreküp cinsinden toplam yıllık hapsolmuş tortunun %41'ini yakaladığını göstermektedir. Bu bulgu, senaryo 4'ün bölgedeki koruganların tasarlanması ve uygulanması için umut verici olduğunu ve ilk hipotezimizi desteklediğini göstermektedir. Sediment taşıma çalışmasının sonuçları, senaryo 4'ü bölgedeki oyukların tasarımı için en uygun senaryo olarak belirlemiştir. Senaryolar arasında değişen yüzdeler, tortu tutma verimliliğini optimize etmek için tasarım parametrelerinin sürekli olarak değerlendirilmesi ve değiştirilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır. Groyne konumu, hizalama, aralık ve akış dinamikleri gibi faktörleri ele alarak, tortu kontrol önlemlerini geliştirmek ve nehir sisteminin sürdürülebilir yönetimine katkıda bulunmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the side of sediment's effect and its problems with erosion and accumulation. In this study, Because of the flattening of the soil surface in Iraq, the formation pattern of rivers is mostly tortuous within a few distances. So that this study depended on one of the Computational Fluid Dynamic (CFD) programs called SSIIM was used. Where a systematic plan was developed to carry out the research, which included data collection, analysis, classification, and fieldwork which included sampling, measuring velocity, dimensions of the study area, and river discharges. As for the laboratory works, it included sieve analysis of the soil, calculating sediment concentrations, and finding the field density of the soil. A comparison was made between the amount of sediment for several sections, and the results were compared with the results of the model. Section No. 2 was selected as the flow entry section into the area, and section 13 was selected as a control section, and the results were compared between the model and the field results. The sediment transport study in the river has yielded valuable insights into the distribution of sediment in different scenarios. The results indicate that scenario 4 demonstrated the highest percentage, capturing 41% of the total annual trapped sediment in cubic meters. This finding suggests that scenario 4 holds promise for designing and implementing groynes in the region, supporting our initial hypothesis. The results of the sediment transport study have identified scenario 4 as the most favorable for designing groynes in the region. The varying percentages across the scenarios emphasize the need for continuous evaluation and modification of design parameters to optimize sediment trapping efficiency. By addressing factors such as groyne location, alignment, spacing, and flow dynamics, it is possible to enhance sediment control measures and contribute to the sustainable management of the river system.