Otizmli bireylerin müzik eğitimleri ve sahne performansları sürecinde yaşadıkları olayların betimlenmesi
Description of experiences of individuals with autism in the process of their music education and stage performances
- Tez No: 813029
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye'de mesleki müzik eğitimi verilen kurumlarda farklı öğrenenler ve müzik odaklı derslerin, bu alanlara yönelik eğitimlerin yeterli olmadığı düşünülmektedir. Farklı öğrenenler arasında dikkat çeken gruplardan biri olan otizmli bireylerin özel yetenekleri vardır ve bu yetenekler arasında müzik önemli bir yer edinir. Birçok otizmli yetenek keşfedilemeden veya keşfedildikten sonra nitelikli bir eğitim alamadan yaşantılarını sürdürmektedir. Bu bireylerin başlangıç düzeyinde ve sonrasındaki amatör, genel ve profesyonel müzik eğitimleri süreçlerinde, sahne pratiklerinde birçok olumsuz durumla karşılaştıkları, hatta sürecin başlamadan bittiği özellikle aileler tarafından dile getirilmektedir. Bu araştırmada; otizmli bireylerin, amatör, genel veya profesyonel müzik eğitiminde; özellikle sahne performansları süresince sosyolojik, psikolojik, fiziksel ve biyolojik engellerin neler olduğu betimlenmeye çalışılmıştır. Müziğe yetenekli ve bu yetenekleri doğrultusunda eğitim alan otizmli öğrencilerin sahne pratikleri sürecinde yaşadıkları problemlerin ve olayların aileler ve eğitimciler tarafından betimlenmesinin benzer çalışmalara kaynaklık etmesi ve önemli bir ihtiyacı gidermesi çalışmanın gereklilikleri arasındadır. Özellikle mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda görev yapan eğitimcilerin ve konuya duyarlı diğer eğitimci ve uzmanların yaşananları bilmesinin önemli bir ihtiyaç olduğu düşüncesiyle çalışma planlanmıştır. Eğitimci ve ailelerin tutum ve davranışlarının öğrenilmesi, sosyolojik, psikolojik, fiziksel ve biyolojik engellemelere karşı eğitimci ve ailelerin ne gibi çözümler ürettiklerinin bilinmesi düşüncesiyle araştırma konusu belirlenmiştir. Bu çalışma alana yönelik yeni ve özgün bir araştırma olması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu tür çalışmaların otizm ve müzik alanında gelişimlerini destekleyeceği hem de otizm ve müzik alanında çalışan eğitimcilere yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, it is thought that different learners and music-oriented courses and trainings for these areas are not sufficient in institutions where vocational music education is given. Individuals with autism, one of the groups that draw attention among different learners, have special abilities and music takes an important place among these abilities. Many autistic talents continue their lives before they are discovered or after they are discovered, without receiving a qualified education. It is especially expressed by the families that these individuals encounter many negative situations in the amateur, general and professional music education processes at the beginner level and afterwards, in their stage performances, and that the process even ends before it starts. In this research, it has been tried to describe what are the sociological, psychological, physical and biological barriers of individuals with autism in amateur, general or professional music education, especially during their stage performances. It is among the requirements of the study that the problems and events experienced by the autistic students who are talented in music and who are educated in line with these talents during the stage practice are described by their families and educators as a source for similar studies and to meet an important need. The study was planned with the thought that it is an important need for educators working in institutions providing vocational music education and other educators and experts who are sensitive to the subject to know what is going on. The research topic was determined in order to learn the attitudes and behaviors of educators and families, and to know what solutions educators and families produce against sociological, psychological, physical and biological obstacles. This study has an important place in terms of being a new and original research in the field. It is thought that such studies will support their development in the field of autism and music, as well as guide educators working in the field of autism and music.