Jinekolojik laparoskopide abdominal ilk giriş tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of abdominal initial entry techniques in gynecological laparoscopy
  1. Tez No: 813041
  2. Yazar: ELİF CANSU GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TANER USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Laparoskopik giriş teknikleri çeşitlilik göstermektedir. Laparoskopide güvenli giriş sistemleri kritik önem arz etmektedir. Laparoskopik cerrahideki hızlı gelişimlere rağmen günümüzde ilk trokar girişine bağlı komplikasyonlar yaklaşık %40-50 oranla laparoskopinin en sık komplikasyonlarından biridir. Çeşitli teknikler, enstrümanlar ve yaklaşımlarla komplikasyon oranları düşürülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada laparoskopik giriş tekniklerinin güvenliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.01.2011 tarihinden 01.07.2015 tarihine kadar laparoskopik cerrahi gerçekleştirilen 1116 hastanın medikal kayıtları elde edilerek analiz edildi. Çalışma sonucunda hastaların %91,8'inde direkt trokar girişi kullanılırken %7,4'ünde Veress iğnesi ile giriş, %0,8'inde ise Hasson açık giriş tekniği tercih edilmiştir. Herhangi bir ilk giriş tekniğinin bir diğerine üstünlüğü saptanmamıştır. Laparoskopik giriş ile ilgili pek çok derleme olsa da en güvenli tekniğin hangisi olduğu konusunda tartışmalar devam etmektedir. Laparoskopik cerrahide ilk trokar giriş yöntemine karar verilirken hasta ve cerrah için en uygun olan yöntem seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
There are different techniques for laparoscopic first entry. Laparoscopic first entry technique during a laparoscopic surgery is of critical importance. Despite rapid technological advances initial trocar entry is known as the most dangerous step in minimally invasive surgery and is the most common complication of laparoscopic surgery with approximately 40% to 50% of laparoscopy related complications. There are various techniques, enstruments and approachs that tried to reduce complications associated with initial abdominal entry. This study aims to evaluate laparoscopic first entry techniques' safety. We retrospectively analyzed the medical records of 1116 cases of laparoscopic surgery performed at Bagcilar Training and Research Hospital between 1 January 2011 to 1 July 2015. It was found that direct trocar entry technique was used in 91,8% of patients while Veress needle technique was chosen in 7.4% of patients, and Hasson open entry technique was used in 0.8% of patients. We found no evidence that any technique is superior to or inferior to the other entry techniques. Although there are several reviews on techniques for initial abdominal entry during laparosopic surgery, debate continues regarding the safest technique. In the absence of randomised controlled trials, the safest technique remains unclear. One must decide upon the method of trocar insertion that would be most appropriate for the patient and the surgeon, when performing a laparoscopic procedure.