Çalışanlara şiddetin örgütsel sinizm üzerine etkisi ve algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü: Sağlık sektöründe bir uygulama
The effect of violence to employee on organizational cynicism and the mediating role of perceived organizational support: An implementation in the health sector
- Tez No: 813040
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma çeşitli mesleklerden sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma durumlarının örgütsel sinizme etkisini ve bu etkide algılanan örgütsel desteğin aracı rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni Nevşehir Devlet Hastanesi ve Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde görev yapmak olan sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden 200 sağlık çalışanı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Anket formunda sosyo-demografik bilgiler, Örgütsel Sinizm Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Şiddet Olay Formu'na yer verilmiştir. Veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve verilerin analizinde frekans ve yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız örneklemler t testi, basit doğrusal regresyon ve çoklu doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların şiddete maruz kalma derecelerinin örgütsel sinizm düzeyleri üzerinde pozitif; örgütsel destek algıları üzerinde ise negatif bir etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların algılanan örgütsel destek düzeylerinin örgütsel sinizm düzeyleri üzerinde negatif bir etkisi bulunmaktadır. Şiddete maruz kalmanın örgütsel sinizm üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin kısmi aracılık rolünün bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of exposure to violence of health workers from various professions on organizational cynicism and the mediating role of perceived organizational support in this effect. The universe of the research consists of healthcare professionals working in Nevşehir State Hospital and Kozaklı Physical Therapy and Rehabilitation Hospital. 200 healthcare professionals who agreed to participate in the study constituted the sample of the study. Questionnaire was used as data collection method in the research. Socio-demographic information, Organizational Cynicism Scale, Perceived Organizational Support Scale and The Violent Incident Form were included in the questionnaire form. The data were analyzed using the SPSS 20 package program and frequency and percentage, arithmetic mean, independent samples t-test, simple linear regression and multiple linear regression analyzes were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, the degree of exposure to violence of the participants was positive on the levels of organizational cynicism; On the other hand, it has been determined that there is a negative effect on the perceptions of organizational support. The perceived organizational support levels of the participants have a negative effect on their organizational cynicism levels. It has been determined that perceived organizational support has a partial mediating role in the effect of exposure to violence on organizational cynicism.