Kasık fıtığı tamirinde kullanılan lichteinstein ve tep yöntemlerinde,genitofemoral sinir motor fonksiyonu'nun elektrofizyolojik yöntemle karşılaştırılması
Comparison of genitofemoral nerve motor function in lichteinstein and tep methods for inguinal hernia repair with electrophysiologic method
  1. Tez No: 813047
  2. Yazar: HAKAN YIRGIN
  3. Danışmanlar: UZMAN DENİZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Özet Amaç: Kasık fıtığı,genel cerrahi kliniklerinde en sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir.Tedavisinde sıklıkla Lichteinstein ve total ekstraperitoneal (TEP) tamir yöntemleri kullanılır.Genitofemoral sinir(GFS),gerek fıtığın yaptığı bası,gerekse cerrahi tamir sırasında zedelenebilir.Bu nedenle hasta ,karın alt kısmı,uyluk ve skrotal bölgede kronik ağrıdan şikayet edebilir.Bu çalışmada,bu iki cerrahi teknik ve GFS üzerine etkisi elektrofizyolojik yöntemle karşılaştırıldı. Yöntem: Çalışmamıza kasık fıtığı tanısı konan 46 erkek hasta alındı.Yaş,boy,kilo,hastalık süresi,ağrı ve mevcut hastalıkları kaydedildi.Preoperatif ve postoperatif dönemde,tüm hastaların elektrofizyolojik incelemeleri aynı hekim tarafından yapıldı.İncelemede Medelec Synergy cihazı kullanıldı.Kayıt için konsantrik iğne(Çap/Kayıt alanı:0,46mm/0,07mm2),penis kökünün yaklaşık 1cm kadar yukarı ve 2-3cm lateraline,birkaç cm derinlikteki kremaster kasına yerleştirildi.Yüzeyel olarak künt bir obje ile uyluğun iç yüzünün üst kısmı uyarılarak kremaster refleksine bakıldıktan sonra yüzeyel uyarı ile spina iliaka anterior süperior medial kısmı uyarılarak(hasta ve sağlam taraf) motor sinir iletimleri çalışıldı.Kremaster refleksi(var/yok),GFS latans(ms) ve birleşik kas aksiyon potansiyel(BKAP) amplitüd(mV) değerleri kaydedildi.Kasık fıtığı tamiri,genel cerrahi kliniğinde aynı cerrahi ekip tarafından gerçekleştirildi.Operasyondan yaklaşık 1 ay sonra elektrofizyolojik inceleme tekrarlandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 49,14±13,2 yıl (25-70 yıl) idi.Lichtenstein(açık) yöntemi 26 hastaya (Grup 1),TEP(laparoskopik) yöntemi 20 hastaya (Grup 2) uygulandı.İki grup arasında yaş,boy,kilo,hastalık süreleri ve diyabetes mellitus açısından istatistiksel fark yoktu(p>0,05).Preoperatif ve postoperatif dönemde hem sağlam hem hasta taraf GFS latans değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı(p>0,05).GFS BKAP amplitüdleri, Grup1'de preoperatif 0,08±0,13 mV, postoperatif 0,23±0,58 mV, Grup 2'de preop 0,08±0,21 mV,postoperatif 0,41±0,76 mV bulundu.Grup 2 amplitüd değerlerinde preoperatif ve postoperatif dönemlerde hasta ve sağlam taraf arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptandı(p0,05) Sonuç: Çalışmamızda uyguladığımız her iki cerrahi yöntemin postoperatif dönemde, GFN motor fonksiyonunda istatistiki anlam ifade etmeyen fakat amplitüdte artışla beraber giden bir iyileşme olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Abstract Aim:Inguinal hernia is one of the most common diseases encountered in general surgery clinics. Lichteinstein and total extraperitoneal (TEP) repair methods are frequently used in its treatment. Genitofemoral nerve (GFS) can be damaged both during the compression of the hernia and during surgical repair,may complain of chronic pain in the thigh and scrotal region. In this study, these two surgical techniques and their effect on GFS were compared with the electrophysiological method.Materials and Methods: Forty-six male patients diagnosed with inguinal hernia were included in our study. Age, height, weight, duration of disease, pain and current diseases were recorded. Electrophysiological examinations of all patients were performed by the same physician in the preoperative and postoperative period. Medelec Synergy device was used for the recording. The needle (Diameter/Recording area: 0.46mm/0.07mm2) was placed in the cremaster muscle at a depth of a few cm, approximately 1 cm up and 2-3 cm lateral to the root of the penis. Then, motor nerve conduction was studied by stimulating the anterior superior medial part of the spina iliaca with superficial stimulation (patient and healthy side). Inguinal hernia repair was performed by the same surgical team in the general surgery clinic. Electrophysiological examination was repeated approximately 1 month after the operation. Results: The mean age of the patients was 49.14±13.2 years (25-70 years). The Lichtenstein(open) method was applied to 26 patients (Group 1) and the TEP (laparoscopic) method was applied to 20 patients (Group 2). There was no statistical difference in terms of height, weight, duration of illness and diabetes mellitus (p>0.05). There was no significant difference between the GFS latency values of both healthy and sick sides in the preoperative and postoperative periods (p>0.05). GFS CMAP amplitudes, It was 0.08±0.13 mV preoperatively, 0.23±0.58 mV postoperatively in Group1, and 0.08±0.21 mV preoperatively and 0.41±0.76 mV postoperatively in Group 2 A statistically significant difference was found between the patient and the healthy side in the preoperative and postoperative periods in amplitude values (p0.05) Conclusion: In the postoperative period, the surgical method showed an insignificant improvement in GFN motor function, but with an increase in amplitude. We found that there is swelling.