Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına yönelik uygulanan sosyal politikalar: Sakarya ili örneği
Social policies implemented for the martyr relative, veterans and veterans relative: The case of Sakarya
  1. Tez No: 813049
  2. Yazar: SEVGİ NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL İŞTAR IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk tarihinde geçmişten günümüze şehit ve gazi kavramıının son derece önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti sosyal devlet olma ilkesi gereği çeşitli terör olayları ve savaşlar sonucunda şehitlerin yakınları veya bu olaylar sonucunda engelli durumuna gelen gaziler ve onların yakınlarına yaşadıkları travma sonucunda hayatlarına devam edebilmeleri amacıyla çeşitli sosyal politikalar geliştirilmiştir. Ekonomi, sosyal, psikoloji vb. birçok alanda geliştirilen sosyal politika uygulamaları zaten dezavanjlı gruplar arasında yer alan şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının maddi anlamda yaşam kalitelerini iyileştirirken sosyal açıdan da dayanışmayı arttırdığı, bu sebeplede son derece önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada uygulanan sosyal politikalar, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları tarafından algılanan yeterlilik düzeyleri ve var olan eksikliklerin giderilmesine yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir. Yapılan literatür taramasında sağlanan sosyal politikalar konusunda oldukça az çalışmaya rastlanılmıştır. Sakarya ilinde ikamet eden 20 şehit yakını, gazi ve gazi yakınına yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile görüşme yapılmış ve yapılan araştırma sonucunda devlet tarafından sağlanan sosyal politikaların yeterli düzeyde olduğu fakat özellikle ekonomik anlamda daha da geliştirilmesi ve günümüz şartlarına uyarlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca şehit ve gazi çocuklarının eğitim seviyelerinin genelde düşük olduğu ve bu durumun sosyal ve psikolojik hayatlarını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the concept of martyr and veteran has an extremely important place in Turkish history from past to present. In accordance with the principle of being a social state of the Republic of Turkey, various social policies have been developed in order to enable the relatives of the martyrs as a result of various terrorist incidents and wars or the veterans who became disabled as a result of these events and their relatives to continue their lives as a result of the trauma they experienced. Economics, social, psychology etc. Social policy practices developed in many areas are thought to have an extremely important place, as they improve the quality of life of the relatives of martyrs, veterans and veterans, who are already among the disadvantaged groups, while increasing the social solidarity. In this study, the social policies implemented, the level of competence perceived by the relatives of martyrs, veterans and veterans, and solution suggestions for eliminating the existing deficiencies are included. In the literature review, very few studies were found on the social policies provided. 20 relatives of martyrs, veterans and veterans residing in Sakarya were interviewed with semi-structured interview technique, and as a result of the research, it was concluded that the social policies provided by the state were at a sufficient level, but that they were developed further in economic terms and adapted to today's conditions. In addition, it has been determined that the education level of the children of martyrs and veterans is generally low and this situation affects their social and psychological lives.