İntrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda gebelik oranlarını etkileyen prognostik faktörler
Predictive factors influencing pregnancy rates after intrauterine insemination
- Tez No: 813050
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda gebelik oranlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve böylece IUI için uygun hasta seçimi ile ilgili kriterlerin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Ocak 2006 ve Ekim 2009 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite Polikliniğinde 569 infertil hastaya uygulanan 980 intrauterin inseminasyon siklüsünü içeren retrospektif bir çalışmadır. rFSH veya hMG kullanılarak yapılan kontrollü over hiperstimülasyonu sonrası en az bir tane 16 mm ve üzerinde dominant folikül saptandıktan sonra yapılan hCG dozundan 36 saat sonra swim up veya gradient yöntemleriyle hazırlanan 0.5 ml eş spermi ile IUI işlemi gerçekleştirildi. Klinik gebelik oranları kadının yaşı, BMI değerleri, infertilite süresi, infertilite tipi, bazal FSH ve E2 düzeyleri, preovulatuar dominant folikül sayısı, endometrium kalınlığı, TMSS ve ileri hareketli sperm oranlarına göre analiz edildi. Bulgular: Multivaryant lojistik regresyon analizinde BMI değerinin 25'in altında olmasının ( odds ratio OR=4,15, %95 CI:1,84-9,34, p=0.048), FSH düzeyinin 9.4 IU/L'nin altında olmasının (OR=9,28, %95 CI:1,23-69,86, p=0.001), Östradiol düzeyinin 80 pg/ml'den düşük olmasının (OR=8,70, %95 CI:1,15-65,83, p=0.036), preovulatuar dominant folikül sayısının 2 olmasının (OR=2,68, %95 CI:1,23-5,82, p=0.012) veya 3 ve üzerinde olmasının (OR=7,79, %95 CI: 3,26-18,60, p=0.001) ve ileri hareketli sperm oranının % 50'nin üstünde olmasının ( OR= 4,18, %95 CI:1,62-10,73, p=0.003) etkileri istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Diğer parametrelerin etkileri istatiksel olarak anlamlı bulunmamakla beraber gebe kalma üzerine etkileri yüksek düzeyde saptanmıştır. Sonuç: İntrauterin inseminasyon sikluslarında en yüksek gebelik oranlarının, BMI düzeyi 25'in altında, FSH 9.4 IU/L'den, östradiol 80 pg/ml'den düşük, 3 ve üzerinde dominant foliküle sahip ve ileri hareketli sperm oranı %50'den fazla olan çiftlerde elde edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The aim of this study is to identify the prognostic factors that influence the pregnancy rates among women undergoing intrauterine insemination. Material and Methods: This study is a workshop comprising 980 intrauterine insemination cycles which has applied to 569 infertile patients between January 2006 and October 2009, in Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İnfertility Unit. Ovarian stimulation via SC injection of rFSH or hMG was performed daily. IUI was performed with 0.5 ml husband sperm which prepared with swim up or gradient techniques, 36 hours after triggering ovulation via hCG or recombinant form if at least one follicle measuring >16 mm was obtained. Clinical pregnancy rates were analyzed according to woman's age, BMI, duration of infertility, the type of infertility, day 3 FSH and E2 levels, the number of dominant follicles, endometrial thickness, the total motile spermatozoa count (TMSC) and progressive motile sperm ratio (a+b). Findings: Five significant predictors of pregnancy were identified by multivariate logistic regression analysis: BMI is lower than 25 ( odds ratio OR=4,15, %95 CI:1,84-9,34, p=0.048), day 3 FSH level is lower than 9.4 IU/L (OR=9,28, %95 CI:1,23-69,86, p=0.001), day 3 estradiol level is lower than 80 pg/ml (OR=8,70, %95 CI:1,15-65,83, p=0.036), two preovulatory dominant follicle number (OR=2,68, %95 CI:1,23-5,82, p=0.012), three or higher dominant follicle number (OR=7,79, %95 CI: 3,26-18,60, p=0.001) and progressive motile spermatozoa ratio is higher than 50 % ( OR= 4,18, %95 CI:1,62-10,73, p=0.003). Although other parameters, woman's age, duration of infertility, the type of infertility, endometrial thickness and TMSC have not statistically significant results, these are also affect pregnancy rates in IUI cycles. Result: The best pregnancy rates in intrauterine insemination cycles are obtained with BMI < 25, day 3 FSH level < 9.4 IU/L, day 3 estradiol level < 80 pg/ml, 3 or more dominant follicles and progressive motile sperm ratio > % 50.