Denizli ilinde yetiştirilen bazı yerel buğday (Triticum spp.) çeşitlerinin glutatyon s-transferaz içeriğinin belirlenmesi ve tescilli buğday çeşitleri ile karşılaştırılması
Determination of glutathione s-transferase content of wheat landraces (Triticum spp.) grown in deni̇zli̇ city and comparison with registered wheat varieties
  1. Tez No: 813100
  2. Yazar: AZİZ ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAETTİN KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Ziraat, Biochemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmada 16 yerel buğday çeşidi, 7 tescilli buğday (Gün-91, Kıraç-66, Köse-220/39, Ç-1252, Bayraktar-2000, Eminbey, Kunduru-1149) ile 1 siyez buğdayının protein değeri ve Glutatyon S-Transferaz enzim aktivitesi araştırılmıştır. Buğdaylarda yerel ve tescilli çeşitlerde protein değerleri, GST enzim aktivitesi ve protein ile GST enzim aktiviteleri arasındaki korelasyon incelenmiştir. Çalışma 2022 yılında Denizli Pamukkale Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinde ve Fen Fakültesi Biyokimya ve Moleküler Toksikoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Yerel buğdaylar Denizli ilinin 6 farklı ilçesinden (Acıpayam, Tavas, Güney, Pamukkale, Çameli, Çivril) toplanmış, protein değerleri Lowry metodu, GST aktiviteleri ise DCNB substratı ile spektrofotometrik yöntemiyle çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre buğdaylardaki protein değerleri ve GST enzim aktivite değerleri arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Buğday çeşitleri arasında protein değerleri incelendiğinde siyez buğdayı 15,53 mg/ml ile en yüksek, Kunduru-1149 ise 13,52 mg/ml ile ikinci en yüksek değerlere sahiptir. En düşük protein değerleri ise yerel buğday çeşitlerinde tespit edilmiştir. YÇ4 299,7 mmol/dak/mg protein, YÇ10 265,3 mmol/dak/mg protein ile en yüksek GST enzim aktivitesine sahiptir. Buğday protein değerleri ile GST enzim aktivitesi arasında negatif ve yüksek korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, protein value and Glutathione S-Transferase value of 16 local wheat varieties, 7 registered wheat (Gün-91, Kıraç-66, Köse-220/39, Ç-1252, Bayraktar-2000, Eminbey, Kunduru-1149) and 1 einkorn wheat enzyme activity were investigated. Protein values, GST enzyme activity and correlation between protein and GST enzyme activities in landraces and registered varieties of wheat were investigated. The study was carriedout in Denizli Pamukkale University Faculty of Applied Sciences and Science Faculty Biochemistry and Molecular Toxicology Laboratory in 2022. Wheats landraces were collected from 6 different districts of Denizli (Acıpayam, Tavas, Güney, Pamukkale, Çameli, Çivril), protein values were studied by Lowry method and GST activities were studied with DCNB substrate by spectrophotometric method. According to the results of there search, the differences between the protein values and GST enzyme activity values in wheat were found to be statistically significant. When the protein values are examine damong wheat varieties, einkorn wheat has the highest values with 15,53 mg/ml, and Kunduru-1149 has the second highest values with 13,52 mg/ml. The lowest protein values were determined in wheat landraces. YÇ4 has the highest GST enzyme activity with 299.7 mmol/min/mg protein, YÇ10 265.3 mmol/min/mg protein. A negative and high correlation was found between wheat protein values and GST enzyme activity.