The behavior of adjacent shallow foundations located on or in slopes
Şev üzerinde veya içinde yer alan komşu yüzeysel temellerin davranışı
  1. Tez No: 813114
  2. Yazar: BASHAR BADAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL AKBAY ARAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ülkemizde, özellikle büyük şehirlerimmizde, hızla artan nüfus oranı kentleşme ve istihdam imkanlarının sorgulanmasını zorunlu kılmıştır. Sınırlı iskan alanlarında yüksek kapasitede istihdam sağlamak amacı ile yatay mimariden ziyade dikey mimariye yönlenme başlamış ve aynı zamanda yapıların aralarında sınırlı bir mesafe bırakılarak veya bırakılmayarak bitişik nizam inşa süreci ile alan kazanımı mantığı artan bir hız kazanmıştır. Yakın mesafede inşa edilen bu binalar özellikle eğimli yüzeyler üzerinde yer almakta iseler temel elemanları yatayda etkileşimde bulunan temel elemanlarından daha farklı bir mekanizma ile deformasyon gösterebilirler ve taşıma güçleri yapının özelliklerine bağlı olarak farklılıklar içerebilmektedir. Literatürde, şevli yüzeyler üzerinde ve içerisinde yer alan binaları inceleyen analiz çalışmaları mevcuttur ancak süreci şevlerin başlangıç stabilitesinin irdelenmesinden başlayıp farklı tasarım özelliklerine bağlı olarak gerçekleşebilecek etkileşimin sorgulanması esasına dayanan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma kapsamında, uyulama açısından sıklıkla karşımıza çıkan söz konusu problemin detaylı bir şekilde analiz edilmesi için kullanılan ticari iki boyutlu ve sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan bir geoteknik mühendisiliği programından faydalanılmıştır. Çalışma kapsamında saf kum temel zeminlerinden oluşan şevler göz önüne alınmış olup, kumun göreceli sıkılık değerinden faydalanılarak rijitlik ve kayma mukavemeti parametreleri elde edilmiştir. Toplamda yirmi farklı temel zemini kullanılarak yapılan birincil analizlerde göçmeden belirli bir güvenlik seviyesinde stabilitesini koruyabilecek olan şev kesitleri belirlenmiş ve olası en kritik göçme mekanizmaları belirlenmiştir. Çalışmanın ardışık aşamalarında sırası ile şev üzerinde yer alan tekil yüzeysel temeller, şev içerisinde yer alan tekil yüzeysel temeller, şev üzerinde yer alan iki komşu yüzeysel temel ve şev içerisinde yer alan iki komşu yüzeysel temel birleşimlerinden oluşan vakalar irdelenmiştir. Bu vakaların analiz edilmesi yolu ile şev üzerine farklı şekillerde nihai taşıma kapasitesi oranında yüklenerek şevi sınır göçme durumuna getiren limit durumlar incelenmiştir. Şevin başlangıçta belirli bir güvenlik seviyesinde sergilediği davranıştan tekil ve çoğul temeller inşası ile deformasyon ve güvenlik durumunun gelişimi takip edilmiş ve aynı zamanda farklı inşa koşulları söz konusu olması durumunda olası kritik göçme düzlemlerinin takibi yapılabilmiştir. Parametrik analizlerde temel zemini olan kumun geoteknik özelliklerinin değişiminin yanı sıra, temel boyutlarının, şevin yüksekliğinin, şev-temel etkileşim mesafesindeki farklılaşmanın ve temeller arasındaki mesafenin değişmesinin belirli vakalarda deformasyon durumu değişimine ve güvenlik sayısı ile mobilize olan kayma düzlemlerine etkisine odaklanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, kum şevlerin içine veya üzerine inşa edilecek tekil veya çoklu temellerin deformasyon ve kayma mekanizmaları gözetilerek etkileşim mesafesinin belirlenmesinde, stabilite durumunu etkiyen koşulların değişiminin algılanmasında ve olası göçme mekanizmalarının tahmininde yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing population rate, especially in our country's major cities, has necessitated questioning urbanization and employment opportunities. In order to provide high-capacity employment in limited residential areas, there has been a shift towards vertical architecture rather than horizontal architecture, and the logic of gaining space through the construction process of adjacent buildings with or without leaving a limited distance between them has accelarated. If these buildings constructed in close proximity are located on slopes, their foundation elements can undergo deformation with a mechanism different from the foundation elements that interact horizontally, and their load-bearing capacities can vary depending on the characteristics of the structure. There are analysis studies in the literature that examine buildings located on slopes, but studies based on questioning the interaction that can occur depending on different design features starting from the examination of the initial stability of the slopes are limited. In this study, a widely used commercial two-dimensional finite element method-based geotechnical engineering program was utilized to analyze the mentioned problem in detail from an implementation perspective. Slopes composed of pure sand foundation soils were considered in the study, and parameters such as stiffness and shear strength were obtained by utilizing the relative density value of the sand. In the primary analyses conducted using twenty different foundation soil profiles, slope sections that can maintain stability at a certain level of safety without failure were determined, and the possible critical failure mechanisms were identified. In the subsequent stages of the study, cases consisting of single shallow foundations on the slope, single shallow foundations within the slope, two adjacent shallow on the slope, and two adjacent shallow foundations within the slope were examined. Through the analysis of these cases, limit states were investigated by subjecting the slope to various loads in different ways to reach the ultimate bearing capacity ratio and induce failure. The deformation and safety conditions were monitored by observing the behavior of the slope from the initial level of safety to the construction of single and double foundations, and the tracking of potential critical failure planes was possible in the case of different construction conditions. In parametric analyses, the focus was on the change in deformation condition and the effect on the safety factor and mobilized shear planes in certain cases by varying not only the geotechnical properties of the sand foundation soil but also the foundation dimensions, slope height, differentiation in the slope-foundation interaction distance, and distance between the foundations. The results of the study provide guidance in determining the interaction distance, taking into account the deformation and shear mechanisms of single or multiple foundations to be constructed within or on sandy slopes. They also aid in detecting the changes in conditions that affect the stability state and predicting possible failure mechanisms.