İnsansız hava araçları için elektromanyetik enerji hasatlayıcı tasarımı, optimizasyonu ve uygulaması
Electromagnetic energy harvester design, optimization and application for unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 813140
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAMİL BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DALCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Enerji ihtiyacının artmasına paralel olarak enerji nakil hatlarının önemi de giderek artmaktadır. Enerji iletiminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için nakil hatlarının kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi olması gerekmektedir. Bundan dolayı hatların denetlenmesi, izlenmesi ve herhangi bir arızada anında müdahale edilmesi önem arz etmektedir. Bu hatların denetlenmesi ve izlenmesi için İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) kullanılması gerek güvenlik gerekse de maliyet açısından avantaj sağlamaktadır. Çalışma kapsamında İHAlar'a enerji sağlayabilmek için elektromanyetik enerji hasatlayıcılarının tasarımı, analizleri ve deneyleri yapılmıştır. Öncelikle hasatlayıcıların matematiksel modellemesi yapılmıştır. Bu modelden hareketle tasarlanan elektromanyetik enerji hasatlayıcılar Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) kullanılarak analiz edilmiştir. Daha sonra deney düzeneği kurulmuş ve hasatlayıcıların performansı deneysel ortamda da incelenmiştir. SEY analizleri ve deneylerden elde edilen sonuçlar ile çeşitli yapı ve malzemelerden oluşan elektromanyetik enerji hasatlayıcıların boyut, malzeme özellikleri, hava aralığı ve hat akımı değişkenlerine göre performansları incelenmiş ve en iyi boyut/enerji yoğunluğuna sahip hasatlayıcı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the increase in energy demand, the importance of energy transmission lines is also increasing. In order for energy transmission to be carried out correctly, transmission lines must operate uninterruptedly. Therefore, it is important to inspect and monitor the lines and to intervene immediately in case of any fault. The use of Unmanned Aerial Vehicles (UAV) for the inspection and monitoring of these lines provides advantages in terms of both safety and cost. In the study, the design and analysis of electromagnetic energy harvesters have been made in order to provide energy to UAVs. Firstly, the mathematical modeling of the core has been presented. Electromagnetic energy harvesters designed based on this model have been analyzed using the Finite Element Method (FEM). Then, the experimental setup was set up and the performance of the harvesters was also examined in the experimental environment. With the results obtained from SEM analyzes and experiments, the performances of electromagnetic energy harvesters consisting of various structures and materials according to size, material properties, air gap and line current variables were examined and the harvester with the best size / energy density was tried to be revealed.