Otizm Spektrum Bozukluğunda RhoA, ROCK1 ve ROCK2 gen ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of RhoA, ROCK1 and ROCK2 gene expressions in autism spectrum disorder
- Tez No: 813144
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), sosyal iletişimsel gelişmede yetersizlik, tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlı ilgi alanı ile seyreden, erken çocukluk döneminde başlayan nörogelişimsel bir bozukluktur. Bozulmuş sosyal etkileşim ve iletişim ve tekrarlayan veya sınırlı ilgi ve davranışlar olmak üzere iki temel semptom kümesiyle karakterizedir. Çalışmalar göstermektedir ki; Rho/Rho-kinaz sinyal yolağı, aktin iskeletinin potent düzenleyicilerinden olduğu için sinaptik yapılanmada ve fonksiyonda önemli bir role sahiptir. Nöronal bağlantıların kurulması sırasındaki basamakların herhangi birinin bozulmasının beyin gelişimi ve fonksiyonu üzerinde önemli etkileri vardır ve Mental Retardasyondan, Epilepsi, Otizm ve Şizofreniye kadar değişen merkezi sinir sisteminin gelişimsel bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle, Rho/Rho-kinaz sinyal yolağındaki herhangi bir karışıklık, Merkezi Sinir Sistemi'nin yapıları ve işlevleriyle ilgili bozuklukların ortaya çıkmasını tetikleyebilmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda RhoA, ROCK1 ve ROCK2 genlerinin ekspresyon analizinin Otizm Spektrum Bozukluklarında Rho/Rho-kinaz sinyal yolağı üzerindeki etkisini araştırmayı hedefledik. Çalışmaya Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı'nda Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış 82 birey ve deney grubundaki hastaların cinsiyet ve yaş grubu göz önünde bulundurularak aile öyküsünde Otizm Spektrum Bozukluğu öyküsü bulunmayan 82 sağlıklı birey dahil edildi. Bu çalışmada Rho/Rho-kinaz sinyal yolağında rol oynayan RhoA, ROCK1 ve ROCK2 genlerinin ekspresyon düzeyleri hasta ve kontrol bireylerin kan örneklerinden alınarak belirlendi. RhoA, ROCK1 ve ROCK2 genlerinin ekspresyon düzeyi Real-time PCR ile belirlendi. Sonuçlar karşılaştırmalı C(T) yöntemi kullanılarak analiz edildi. Otizm Spektrum Bozukluğu grubundaki 82 bireyin 54'ü (% 65,9) erkek, 28'i (% 34,1) kız birey olup Otizm Spektrum Bozukluğu grubunun yaş ortalaması 7,74±4,35'dur.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder that starts in early childhood and progresses with inadequacy in social communicative development, repetitive behaviors and limited interests. It is characterized by two main sets of symptoms, impaired social interaction and communication and repetitive or limited interests and behaviors. Studies show that; The Rho/Rho-kinase signaling pathway has an important role in synaptic structure and function, as it is one of the potent regulators of the actin skeleton. Disruption of any of the steps during the establishment of neuronal connections has important effects on brain development and function and can cause developmental disorders of the central nervous system ranging from Mental Retardation to Epilepsy, Autism and Schizophrenia. Therefore, any confusion in the Rho/Rho-kinase signaling pathway can trigger the emergence of disorders related to the structures and functions of the Central Nervous System. In this context, we aimed to investigate the effect of expression analysis of RhoA, ROCK1 and ROCK2 genes on Rho/Rho-kinase signaling pathway in Autism Spectrum Disorders. 82 individuals diagnosed with Autism Spectrum Disorder in Adıyaman Training and Research Hospital, Department of Child and Adolescent Psychiatry, and 82 healthy individuals without a family history of Autism Spectrum Disorder, taking into account the gender and age group of the patients in the experimental group, were included in the study. In this study, the expression levels of RhoA, ROCK1 and ROCK2 genes, which play a role in the Rho/Rho-kinase signaling pathway, were determined by taking blood samples from patient and control individuals. The expression level of RhoA, ROCK1 and ROCK2 genes were analyzed in Real-time PCR using the comparative ΔΔCT method. Of the 82 individuals in the Autism Spectrum Disorder group, 54 (65.9%) were male and 28 (31.2%) were female, and the mean age of the Autism Spectrum Disorder group was 7.74±4.35.