Şarj istasyonları yerleşimi problemi: Ege ve Marmara bölgesi örneği
Charging stations location problem: Example of Aegean and Marmara region
- Tez No: 813153
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRAY GÜLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektrikli araçlar (EV'ler), günümüzde petrole olan bağımlılığın azaltılması, gürültü ve karbon emisyonlarının düşürülmesi ve ulaşım verimliliğinin artırılması gibi konularda büyük önem taşımaktadır. EV'lerin yaygınlaşmasını büyük ölçüde etkileyen sorunların başında şarj altyapısının yetersizliği gelmektedir. Mevcut şarj istasyonlarının sayısı, artan EV talebini karşılamak için yeterli düzeyde değildir. Bu sorunun çözümü için devlet hibe mekanizmaları başta olmak üzere farklı çözümler sunmaktadır. Şarj istasyonlarının sayısı kadar, doğru konumlandırılması da oldukça önemlidir. Türkiye'de yerli üretimi olan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'un (TOGG'un) yakın bir zamanda yollarda olması beklenirken, doğru konumlanmış EV şarj istasyonları, menzil kaygılarını ortadan kaldırarak uzun mesafeli seyahatlere olanak sağlayabilir. Bu da araçların yaygınlaşması için ciddi bir fayda sağlayabilir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Marmara ve Ege Bölgeleri'ndeki EV'ler için şarj istasyonu yerlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Şarj istasyonu yerleştirme problemi için karma tamsayılı doğrusal programlama (KTP) modeli kullanılmıştır. Bu modelin Türkiye genelinde uygulanabilirliği, duyarlılık analiziyle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) are of great importance today in reducing reliance on oil, reducing noise and carbon emissions, and increasing transportation efficiency. The inadequacy of charging infrastructure is one of the most important problems affecting the prevalence of EVs. The number of charging stations available is not sufficient to meet the increasing EV demand. To solve this problem, the government offers different solutions, especially grant mechanisms. Correct positioning is as important as the number of charging stations. While TOGG, which is a domestic production in Turkey, is expected to be on the roads soon, correctly located EV charging stations can enable long-distance travels by eliminating range concerns. This can provide a serious benefit for the widespread use of vehicles. In this study, it is aimed to determine the charging station locations for EVs in the Marmara and Aegean Regions of Turkey. Mixed integer linear programming (MIP) model was used for the charging station placement problem. The applicability of this model in Turkey has been analyzed by sensitivity analysis.