(G'/G , 1/G) açılım yöntemi ile kesirli mertebeden kısmî diferansiyel denklemlerin tam çözümleri
Exact solutions of fractional order partial differential equations with (G'/G , 1/G) expansion method
- Tez No: 813152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TAŞBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Beş bölümden oluşan bu tezde birinci bölüm olan Giriş başlığı altında konu ile ilgili literatür bilgisi verildi. İkinci bölüm olan Önceki Çalışmalar başlığı altında daha önce (G'/G , 1/G) açılım yöntemi kullanılarak yapılan çalışmalarla ilgili literatür taraması verildi. Üçüncü bölüm olan Materyal ve Yöntem başlığı altında conformable kesirli türev yaklaşımı ve (G'/G , 1/G) açılım yöntemi verildi. Dördüncü bölüm olan Araştırma Bulgular ve Tartışma başlığı altında kesirli mertebeden Dodd - Bullough - Mikhailov, kesirli mertebeden Kolmogorov - Petrovskii - Piskunov, kesirli mertebeden Oskolkov ve kesirli mertebeden Benny Luke denklemlerine (G'/G , 1/G) açılım yönteminin uygulanması sonucu elde edilen analitik çözümler verildi. Beşinci bölüm olan Sonuç ve Öneriler başlığı altında çalışma sonucu elde edilen bulgular ve bu bulgular doğrultusunda önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which consists of five chapters, the literature on the subject is given under the title of Introduction, which is the first chapter. In the second section, under the title of Previous Studies, a literature review was given about the studies carried out using the (G'/G , 1/G) expansion method. In the third chapter, under the title of Materials and Methods, conformable fractional derivative approach and (G'/G , 1/G) expansion method are given. In the fourth chapter, Research Findings and Discussion, analytical solutions obtained by applying the (G'/G , 1/G) expansion method to fractional order Dodd -Bullough - Mikhailov, fractional order Kolmogorov - Petrovskii - Piskunov, fractional order Oskolkov and fractional order Benny Luke equations are given. In the fifth chapter, under the title of Conclusion and Suggestions, the findings obtained as a result of the study and suggestions in line with these findings were included.