A mathematical model for industrial electric vehicles location allocation problem
Endüstriyel elektrikli araçların yerleşim tahsis problemi için bir matematiksel model
- Tez No: 623362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUŞİN UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzün rekabetçi üretim dünyasında, malzeme taşıma maliyetini azaltmak, müşteri tercihine göre rekabet avantajı sağlamak açısından en önemli konulardan biridir. Endüstriyel elektrikli araçlar etkin olarak malzeme taşıma işleminde kullanılır ve en büyük dezavantajı zaman kısıtı göz önünde bulundurularak kullanılabilmesidir. Endüstriyel elektrikli araçlarla malzeme taşıma işlemi yapılan bir tesiste, belirli bir period içerisinde minimum enerji tüketimi ile şarj durumunu optimize etmek enerji tasarrufu açısından önemlidir. Bu optimizasyon işlemi, yöneticiler tarafından gereken işleri makinelerin mesafesi ve siparişleri de dikkate alınarak planlanmalıdır. Bu çalışma doğru araca, doğru zamanda, doğru işi atama yoluyla gidilecek mesafelerin azaltılarak ve yapılan işler tamamlandığında da bir şarj istasyonu seçerek, enerji tüketimini optimumda tutmayı hedefler. Bu çalışmada yerleşim tahsis problemi tartışılmış ve önceden belirlenmiş zaman çizelgesinde endüstriyel elektrikli araçlar için mesafeyi minimize edip, uygun şarj istasyonu yeri seçilen yeni bir model geliştirilmiştir. Bu doğrusal olmayan optimizasyon modeli IBM ILOG OPL IDE Programı ile çözülmüştür. Varolan elektrikli araçlar ve önceden yerleri belirlenmiş şarj istasyonları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive manufacturing world, reducing material handling cost is one of the most important issues to provide a competitive advantage in respect of customer preference. Industrial electric vehicles are efficient material handling facilities for loading and unloading operations in the context of low energy consumption and utilization. The main disadvantage of these vehicles is usability in a limited time period. Thus, their chargeability and utility must be planned in order to be used more effectively. While planning, the manager should consider the maximum distance they travel without being out of charge. This study aims to minimize the energy consumption considering the distance traveled by each industrial electric vehicle between material- station-charge station points under optimal routing, allocating and locating decisions. Various theoretical approaches regarding to location-allocation problems are discussed, and a new mathematical model is developed for minimizing the distance in a predetermined timeline while locating the charging stations and assigning tasks of picking and loading materials to machines by electric material handling vehicles. The nonlinear model is solved by IBM ILOG OPL IDE.