تطوير نظام الكتروني رقمي لملاحقة نقطة الاستطاعة العظمى في منابع القدرة غير الخطية
Lineer olmayan güç kaynaklarının maksimum güç noktasını izlemek için dijital elektronik sistem geliştirilmektedir
  1. Tez No: 813213
  2. Yazar: FUAD ALHAJOMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMED FİRAS SHREİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: University Of Aleppo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Fotovoltaik panellerde akım gerilim eğrisinin doğrusal olmaması bu kaynağın enerji üretiminde verimi düşürmektedir. Bu olumsuzluğu minimize etmek için Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT, Maximum Power Point Tracking) yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. MPPT, fotovoltaik paneli güneşe doğru yönlendiren bir mekaniksel takip sistemi değildir. MPPT, fotovoltaik panelin çalışma noktasını değiştiren bir elektronik sistemdir, böylece fotovoltaik panel mevcut maksimum elektrik gücünü üretebilmektedir. MPPT yöntemi için geliştirilen birçok fiziksel yapı ve algoritma bulunmaktadır. MPPT için en çok tercih edilen algoritma perturbation & observation algoritmasıdır. Bu çalışmada, DC-DC yükseltici dönüştürücü (Boost Converter) yapısı ve perturbation & observation MPPT yöntemi ile Maksimum Güç İzleyici (Maximum Power Point Tracking,MPPT) sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Böylece, fotovoltaik sistemden elde edilen gücün maksimum seviyede kullanımı sağlanmaktadır. Gerçekleştirilen devre, fotovoltaik sistemin gerilim ve akım değerlerini döngüsel olarak analog dijital dönüşüm sistemi kullanılarak ölçmektedir. Fotovoltaik sistemden alınabilecek anlık maksimum akım değerine ve gerilim değerine göre hesaplanan giriş gücü, perturbation & observation algoritmasının kullanımıyla çıkış gücünün hesaplanmasını sağlamaktadır. Mikro denetleyici ile yönetilen yükseltici dönüştürücü, batarya grubu şarj akımını sağlamaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada tek bir güneş paneli yapısında batarya grubu şarj sistemi için, kolay uygulanabilirlik, düşük maliyet ve yüksek verimlilik ölçekli bir yaklaşım ile mikro denetleyici kontrolü üzerinden DC-DC dönüştürücü kontrol edilmektedir. (PROTUES) & (MATLAB) programları kullanılarak bu sistemin modellenmesi yapılmaktadır. Daha sonra optimizasyona bağlı olarak sistem bileşenlerinin değerleri hesaplanmaktadır. Sistemin tasarımının doğru olduğundan emin olunmaktadır. Pratik ölçümler, sistemin elektrik enerjisi kazancını arttırdığını, kayıplar azalttığını ve fotovoltaik panelden üretilen tüm mevcut elektrik enerjisini çektiğini görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The electric characteristics of a photovoltaic panel are nonlinear and have maximum power point (MPP), to exploit all energy of a photovoltaic panel it is necessary to track maximum power point by using (MPPT), this system forces the photovoltaic panel to operate on (MPP). MPPT is not a mechanical tracking system that moves the photovoltaic panel physically to make it directly to the sun, MPPT is an electronic system that changes the electric operation point of the photovoltaic panel so the photovoltaic panel can generate available maximum power. MPPT system can operate with a mechanical tracking system but both systems are still different. Many maximum power point tracking techniques developed and applied, these techniques are different in complexity, sensitivity, speed of tracking maximum power point, cost, effect range, used elements, using muchness and other respects. Actually, many techniques are developed and it becomes difficult to know which technique is more suited for proponent photovoltaic systems. This huge number of maximum power point techniques gives benefiting for researchers and workers in photovoltaic systems. We depend on perturb and observe technique to build our system and we develop this technique. This technique is the most employed for many reasons such as (a low-mended-can-built digital electronic system depends on good speed for tracking MPP). Our system scans the whole nonlinear characteristic of the photovoltaic panel and tracks the maximum power point then it forces the photovoltaic panel to operate on this point. we use PC to model and simulate this system depending on (PROTEUS) and (MATLAB) ), and then we calculate the values of components of the system depending on optimization. We make sure of the accuracy of the system. The practical measurements give us good results for using this system, we find that using this system increases the gain and decreases the loss in electrical power and it decreases the cost because it invests all available electrical power generated from the photovoltaic panel.