Türkiye'de muhafazakârlığın toplumsal algılanışı: Tunceli-Elâzığ karşılaştırmalı bir çalışma
Social perception of conservatism in Turkey: A comparative study in Tunceli-Elâzığ
  1. Tez No: 813212
  2. Yazar: KENAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİT MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Muhafazakârlık algısının toplumsal algılanışına yönelik yapılan araştırmayla; Tunceli ve Elâzığ illeri özelinde muhafazakârlığın ne şekilde algılandığı ve bu algının altında yatan değişkenlerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma kapsamında durum tespiti şeklinde desenlenen araştırmanın çalışma grubunu, Tunceli ve Elâzığ illerinde ikamet eden ve aynı zamanda bu illerin yerel halkından olan en az lisans düzeyinde eğitim almış 42 birey oluşturmuştur. Bunların 16'sı Tunceli, 26'sı Elâzığ yerel halkındandır. Araştırma verileri, çalışma grubuna uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiş ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda; Tunceli ilinin kısmen“geleneksel”ve“mezhepsel”anlamda muhafazakârlık eğilimi göstermesine karşılık, politik muhafazakârlıktan uzak bir toplumlum yapısına sahip olduğu görülmektedir. Elâzığ ilinin ise“milliyetçi-muhafazakâr”ve değişime karşı direnç gösteren bir toplumsal yapıya sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Yine araştırma bulgularına göre; Elâzığ ilinden çalışma grubuna katılanlar kendilerini ideolojik anlamda“politik muhafazakâr”olarak görürlerken, Tunceli ilini politik anlamda milliyetçi, muhafazakâr ve değişime karşı direnç gösteren değil, tam aksine değişime açık bir toplumsal yapıya sahip olarak görmektedirler. Araştırmayla, Elâzığ muhafazakârlığının altında değişkenler olarak dinsel (İslami) inanç ve değerler yatarken, Tunceli muhafazakârlığının altında yatan değişkenlerin daha yerel ve geleneksel değerler olduğu, ulaşılan diğer bir bulgudur. Muhafazakârlığın ülke genelinde birlikteliğin sağlanmasına yardımcı olması, siyasal ve sosyal kutuplaştırmadan uzaklaştırılması, toplumun tüm kesimlerinin önemli derecede sorumluğundadır.
Özet (Çeviri)
With the research on the social perception of conservatism; It has been tried to determine how conservatism is perceived in Tunceli and Elazığ provinces and what are the variables underlying this perception. The study group of the research, which was designed as due diligence within the scope of qualitative research, consisted of 42 individuals residing in the provinces of Tunceli and Elazığ and also from the local people of these provinces, who received at least undergraduate education. 16 of them are from Tunceli and 26 of them are from Elazig local people. The research data were obtained with a semi-structured interview form applied to the study group and analyzed by content analysis. As a result of the analysis of the data; Although the province of Tunceli partially tends to be conservatism in the“traditional”and“sectarian”sense, it is seen that it has a social structure far from political conservatism. It has been found that the province of Elazig has a“nationalist-conservative”social structure that is resistant to change. Again, according to the research findings; While those who participated in the study group from Elazig see themselves as“political conservatives”in the ideological sense, they see Tunceli as a politically nationalist, conservative and not resistant to change, but on the contrary, a social structure open to change. Another finding, reached by the research, is that while religious (Islamic) beliefs and values lie as variables under Elazig conservatism, the variables underlying Tunceli conservatism are more local and traditional values. It is the responsibility of all segments of the society to help conservatism to ensure unity throughout the country and to remove it from political and social polarization.