Türkiye'nin denizaşırı askerî üsleri ve BM barış gücü operasyonlarına katkısı
Turkey's overseas military bases and UN peacekeeping forces contribution to operations
  1. Tez No: 813214
  2. Yazar: GÜLŞAH TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu makalenin amacı Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Barış Harekâtlarına katılım amacını ve denizaşırı askerî üs politikasını analiz etmektir. Makalede öncelikle Milletler Cemiyeti'nden Birleşmiş Milletlere geçiş sürecinin üzerinde durulmuş ve uluslararası hukukta kuvvet kullanımına kısaca değinilmiştir. BM Barış Harekâtlarına olan ihtiyaç, 1990'lı yılların başında Soğuk Savaş'ın bitmesiyle arttığı vurgulanarak Barış Harekâtlarındaki bu artışın sebepleri açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin dünya barışının korunmasına katkısı 1950 yılında Kore Savaşı'na katılmasıyla başlamış ve bu dönemden sonra BM Barış Harekâtlarına katkısı da başlamıştır. Ayrıca Türkiye'nin denizaşırı askerî politikasının önemi açıklanmış ve denizaşırı askerî üslerinin hangi ülkelerde konuşlandığı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to analyze Turkey's participation in the United Nations Peacekeeping Operations and its overseas military base policy. This study, first of all touches upon transition process from the League of Nations to the United Nations and international law and the use of force. By emphasizing that the need for UN Peace Operations increased with the end of the Cold War in the early 1990s, the reasons for this increase in Peace Operations were tried to be explained. Turkey's contribution to the protection of world peace began in 1950 when it participated in the Korean War and after this period Turkey's contributions to UN Peace Operations analyzed in detail. In addition, the importance of Turkey's overseas military policy and about overseas military bases information has been given.