تطوير الأسس الإدارية للمؤسسات الوقفية في ضوء الشريعة الإسلامية وقف العالم الجديد التركي نموذجاً
İslami şeriatının ışığında vakıf müesseselerindeki idari esasların geliştirmesi-Türkiye Yeni Dünya Vakfı örneği
  1. Tez No: 607349
  2. Yazar: NASER ABUALSUOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GADAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Sosyoloji, Religion, Law, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırma benzer kurumlara örnek olabilmesi için vakıf kurumlarının idari temellerini geliştirmeyi hedeflemiştir، Vakıf yönetiminin vakıfları koruma، geliştirilme ve büyütmesindeki önemini vurgulamak için“Türk Yeni Dünya Vakfını”örnek bir kurum haline getirmeyi esas almıştır.“Türk Yeni Dünya Vakfı”ele alınarak en önemli özelliklerini ve sorunlarını، idari engellerini açıklayan ve detaylı çözüm yöntemlerin arz eden bir alan araştırması yaptım ve vakıf idaresine geliştirme önerileri sunarak sonlandırdım. Araştırmanın giriş bölümünde kurumun tarihi ve idari temellerinden bahsettim، birinci bölümde ise“Türk Yeni Dünya Vakfı”idari kuruluşunu ele aldım، ikinci bölümde de vakfın idari sorunlarını ve çözümlerini ele aldım، son bölümde ise vakfın idari gelişimi için sonuç ve önerilerde bulundum
Özet (Çeviri)
This dissertation is aimed developing the administrative foundations of the Waqf institutions to make them beneficial ones following the example of the 'The New World Turkish Waqf'. The study highlights the importance of Waqf management to maintain and further develop the endowments. A field study of 'The New World Turkish Waqf' was undertaken to highlight the most prominent features and to depict their faults. Thus، the study analyses the most important administrative obstacles، and hence proposes detailed methods to solve them and to develop workable administrative mechanisms to develop the fundamentals of Endowment Foundation. The introductory chapter deals with the general concepts of Waqf، its major administrative principles and they origins. Chapter I explores how the organisational and administrative principles were derived of 'The New World Turkish Waqfs'. Chapter II depicts administrative the problems and suggests strategies to overcome and develop them. Towards the end findings are outlined and recommendations are given towards the end.