موقف المغول الايلخانيين من العقائد والمذاهب الدينية من وفاة هولاكو إلى نهاية حكم أبي سعيد بهادرخان ٦٦٣-٧٣٦ه/ ١٢٦٥-١٣٣٥م
Hülagu'nün ölümünden Abou Sayed Bahader Khan hükümdarlığının sonuna kadar İlhanlı Moğollarının dini mezhepleri ve inanışları
  1. Tez No: 813233
  2. Yazar: NARJES KADRO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATHY ABDUELFATAH ABU SEİF, PROF. DR. AHMAD RAMADAN AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ain Shams University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
işbu tezin başlığı“Abou Sayed Bahader Khan hükmünün (663-736 / 1265/1335 MS) sonuna kadar Hülagu nun ölümündeki din anışlardan III kuşak kağan Moğollarının Durumudur”. işbu tez bir giriş, önsöz, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır önsözde, tez Moğolların politik incelemesi ve İslam Dünyasını fethetmesi ile ilgilidir. Öncelikle, tez İslam Dünyasının Moğol Istilası öncesi ayrık durumu, Moğolların orijinleri, haleflerinin hükümdarları ile İslam dünyasının istilasının tamamlanması, İsmailliyeler' in sounun getirilmesi, Etiyopya Devletinin düşüşü ve Ain Galout savaşında Moğolların yenilmesini açıklamıştır. İlk bölüm: Moğolların dini inançlarını ve bu inançlar yönünde ilk Moğol Kağanlarının durumlarını incelemektedir. Daha sonra tez Moğlların Şaman inanışlarını“, kontrolleri altında üstün gelen bu dini inançlara karşı çeşitli durumlar yaşayan Cengi hanın ve haleferinin bu inanclara karsı durumunu (bu halefler Oktai Kağan, Koğuk Kağan ve Menko Kağanlardır). Daha sonra tez Bati Avrupalıların Moğolları Hristiyan uapmak için harçadığı çabaları açıklamıştır. İkinci bölüm: ”Müslüman Olmayan III Kuşak Kağanlarının Dini İnançlara Karşı Durumu“ başlığına sahiptir. Bu bölümde tez III. Kuşak Kağan Moğollarının ve bunları bu isimle belirlemeye dair sebeplerin, kontrol ettikleri devletin sınırlarını açıklamış ve aynı zamanda Hülagu yu, hükümdarlığı sırasında dinini ve çeşitli mezheplere ve Avrupa Elçiliklerine karşı durumunu incelemiştir. Daha sonra tez Abaga' yı, dinini, dini inançlara, Gounian Ailesine karşı durumunu ve Müslümanlara karşı Avrupalı Hristiyanlara karşı ittifakını vurgulamıştır. Bir tarafta, tez, Ahmad Tegouder'i Müslüman olmasına rağmen Müslüman olmayan III. Kuşak Kağan Moğolları altında kategorize ederken, hükümdarlıktan düşüşüyle, hükümdarlığı kısa sürdüğü için inanç boyutunda bir etkiye sahip olmadığını belirtmiş, aynı zamanda İslam'ını ve İslam'ı müdafaa etme ve himayesi altına alma çabalarını, Gounian Ailesindeki durumunu ve Mısır ve Suriye'yi bu dönemde yöneten Memluklerle ilişkilerini açıklamıştır. Bu bölüm Arghun Kağan', Gounian Ailesini bitirmek için sarf ettiği çabaları, dini inançlara ve Arghun Kağan'in hükümdarhığında yüksak bir posayona sahio olan bakan Saad El Dawia tarafndan sunulan Yahudi faaliyetlerinin ilerlemesine karşi durumunu ve aynı zamanda hükümdar sıraxındaki Avrupa Elçiliklerinin ve Şiilerin faaliyetlerini incelemiştir ger yandan, bu bölüm Kutadgu'yu, dini durumlara karşı durumlarını incelemiş Diğer yandan,bu bölüm kutadgu.yu, dini durumlara karşı durumlarnı incelemiş ve nihai olarak Baydu ve dini inançlara karşı durumunu açıklamıştır. üçüncü Balüm: Bu bölüm ”Müslüma Kuşak Kağanlanının Dini İnançlara karşı Durumu“ başlığina sahiptir. Bu bölüm Müslüman aşak Kağanlarını, bunların iki olan Sultan Ghazan Kağan'ı, İslam'ı nasıl kabul ettiğini ve İslam'ı devletinin resmi dini olarak ilan ettiğin islam ve Müslümanları nasıl himayesi altina aldığını, Bazı önemli şahıslardan nasıl kurtulduğunu, Memlukterle olan ilişkilerini, Memluklere karşı savaşlarını ve Batıh Hristiyanlara karşı durumunu incelemiştir. Diğer yandan, bu bölüm Olcaytu ya ve ortak İslam İnanışına karşı durumuna işık tutmuş ve daha sonra şüliği nasıl kabul ettiğini ve kümdarlı sırasında Müslümanlar arasındaki mezhep çatışmalarını incelemiştir. Son olarak bu bölüm son Müslüman III. Kuşak Kağan ou Saied Bahader Kağan', itikadını, karşılaştığ sorunları, Memluklere ve Hicaz prenslerine karşı durumunu göstermiştir. Dördüncü bölüm: bu bölüm ”III. Kuşak Kağan Moğolların ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlardaki politikasının etkileri" başhığına sahiy ölüm Moğollar İslam Dünyasını istila ettiklerindeki ekonomik etkilere ve her birinin hükümdarlğı sırasında bu ekonomik etkileren uştur. Daha sonra, bu bölüm sosyal hayatı ve bu III. Kuaka kağanlarının yönettiği ülkelerdeki etkilerini, Müslüman olmayan III. K lanı sosyal hayat üzerinde pasif etkilere sahipken, İslam medeniyetinden etkilenen Müslüman III. Kuşak kağanlarının sosyal ndeki pozitif etkileri göstermektedir. Son olarak, bu bölüm Moğol III, kuşak kağanların hükümdarlığındaki kültürel boyutu ve kültürel faaliyetleri incelemiştir; anca arını tanımlamıştır; biz potasında bütün istilacı insanları eriten İslam medeniyeti olarak, islam etki ettiği toplumlarda pozitı ümdarhkları ve kültürleri etkisine aldığını gözlemliyoruz. Sonuç tezin ana sonuçları içermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis under title“ The situation of Ill khans Mongols from religious tents and beliefs from death of Houlagou till the end of Abou Sayed Bahader Khan reign (663-736 / 1265-1335 AD) . This thesis is composed of an introduction , preface , four chapters and conclusion . In the preface, thesis dealt with political review of Mongols and their invasion to Islamic World . firstly , thesis explained disjointed condition of Islamic World before Mongol invasion of Islamic World , origins of Mongols , completing invasion of Islamic world in the reign of his successors , put an end to Ismaillias , fall of Abassiyan State then defeat of Mongols at Ain Galout battle . The first chapter : this chapter under title ”Mongols' religious beliefs and the situation of the first Mongols Khans towards these beliefs . then thesis investigated“ Mongols Shaman tent ”, the situation of Genghis Khan and his successors towards these beliefs (those successors are Oktai Q'an , Kouk Q'an , Menko Q'an) who had various situations towards these religious beliefs prevailed under their control . after then thesis explained efforts exerted by Western Europeans to Christianize Mongols . The second chapter : this chapter under title“ The situation of non-Muslim Ill khans towards religious beliefs . In this chapter , thesis explained Ill khans Mongols , and causes of denominating them with this name , boundaries of their state they controlled . also investigated Houlagou , his religion and his situation towards various sects and European Embassies in his reign . then thesis illustrated Abaga , his religion and his situation towards religious beliefs , Gounian Family and his alliance with European Christians against Muslims . On one hand thesis investigated Ahmad Tegouder , who inspite he was Muslim , thesis preferred to categorize him under non-Muslims Ill khans Mongols , as his reign fall inside period of their reign . his reign was short period and did not see any effect in beliefs dimension , also explained his Islam and his efforts to advocate and patronage Islam , his situation towards Gounian Family , and his relation with Mamelukes who ruled Egypt and Syria at this period . This chapter investigated Arghoun –Khan , his efforts to put and end to Gounian Family , his situation towards religious beliefs and protrude of Jewish activity represented by the minister Saad El Dawla , who had a high position in the reign of Arghoun Khan , also examined the activity of European embassies and Shiite in his reign . On the other hand , this chapter investigated Kughatou , and his situation towards religious beliefs . finally this chapter explained Baidou and his situation towards religious beliefs . The third chapter : this chapter under title ”The situation of Muslims Ill khans towards religious beliefs“ . this chapter explained Muslims Ill khans , the first of them Sultan Ghazan Khan , how he embraced Islam and announced Islam as an official religion for his state , his works to patronage of Islam and Muslims , how he got rid of some important persons , his relations with Mumelukes , wars against them and his situation towards Christian West . On the other hand , this chapter threw the light on Oljadiou and his situation towards common Islamic tents , then explained how he embraced Shiism and sectarian conflicts among Muslims in his reign . finally this chapter illustrated the last Muslim Ill khan Abou Saied Bahader Khan , his tent , problems he encountered and his situation towards Mumelukes and princes of El Higgaz . The fourth chapter : this chapter under title ”Effects of Ill khan Mongols policy from economic , social and cultural dimensions " . this chapter threw the light on economic effects when Mongols invade Islamic World , and these economic effects in the reign of each of them . after then , this chapter illustrated social life and its effects on countries ruled by those Ill khans , as non Muslim Ill khans had passive effects on social life , whereas Muslim Ill khans had positive effect on social life , as they influenced by Islamic civilization . Finally , this chapter investigated cultural dimension and cultural activity in the reign of Ill khans Mongols , although they were described that they were savage , but we will see the activity of cultural movement in their reign because they assimilated Islamic civilization , which melt all invader peoples in its crucible . Conclusion contained main results of the Thesis