Türkiye'nin Suriyelilere yönelik göç politikası: Konya sivil toplum kuruluşları örneği
Immigration policy of Türkiye towards Syrians: The case of Konya NGOs
- Tez No: 813234
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Göç kavramı; ülkelerin birbirlerinin kaderi üzerinde ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanda etkileri bulunan öznesi insan olan önemli bir konudur. 2010 yılında baskıcı, otoriter ve antidemokratik yönetimlere karşı gelen halk tarafından Tunus ülkesinde başlatılan protesto ve gösterilerin 2011 yılında Suriye ülkesine sıçraması, Esed rejiminin olayları bastırmak için aşırı şiddet kullanması ve iç savaşın meydana gelmesi, Suriye'den sınır ülkelere kitlesel göç hareketlerinin başlamasına neden olmuş, günümüze kadar ülkemize milyonlarca sığınmacı gelmiştir. Bu süreçte ülkemiz Suriyelilere karşı açık kapı politikası izlemiş, tarihsel, kültürel ve akrabalık bağları nedeniyle kapılarını açmıştır. En önemli etken ise insanı tutumudur. Sığınmacıların 2011 yılında ülkemize gelmeye başlamasıyla birlikte, sivil toplum kuruluşlarının önemi giderek artmaya başlamıştır. Bu kuruluşlar, herhangi bir çıkar amacı olmayan, yapılan hizmet karşılığında ücret talep etmeyen, masraflarını gönüllülerin bağışlarıyla karşılayan, halkın yararını gözeterek karar almada esnek davranabilen ve faaliyetlerini devletin koyduğu yasalar çerçevesinde yapan kuruluşlardır. Sivil toplum kuruluşlarının sığınmacılar üzerine politikaları ve önerileri, toplumsal konularda daha güçlü mutabakat zemininin oluşmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada; Konya ilinde sivil toplum kuruluşlarının sığınmacılara yönelik politikaları, faaliyetleri, karşılaştıkları sorunlar, çözüm önerileri ile kamu kurum ve kuruluşları ile olan ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of migration is an important subject, whose subject is human, which has economic, social, cultural and political effects on the fate of countries. The protests and demonstrations started in Tunisia in 2010 by the people who opposed the oppressive, authoritarian and anti-democratic governments spread to Syria in 2011, the Assad regime used extreme violence to suppress the events and the civil war started, causing mass migration movements from Syria to the border countries, Millions of refugees have come to our country until today. In this process, our country followed an open-door policy towards Syrians and opened its doors due to historical, cultural and familial ties. The most important factor is human attitude. With the arrival of asylum seekers in our country in 2011, the importance of non-governmental organizations started to increase gradually. These organizations are organizations that do not have any profit motive, do not charge a fee for the service rendered, meet their expenses with donations of volunteers, can be flexible in making decisions taking into account the benefit of the public, and carry out their activities within the framework of the laws set by the state. In this study; It has been tried to explain the policies of non-governmental organizations towards asylum seekers, their activities, the problems they encounter, solution proposals and their relations with public institutions and organizations in the city of Konya.