Temizlik ürünleri firmalarının satış tutundurma faaliyetleri kapsamında televizyon ve internet reklamlarıyla tüketiciyi etkileme çabaları
- Tez No: 813262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖMER ABBASİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarihte ticaretin başlamasıyla insanlar kendi aralarında sahip oldukları mal ve hizmetleri pazarlamanın yollarını aramışlardır. Bu arayış zamanla insanların zihninde reklam fikrini oluşturmuştur. Araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda reklam tarihinin çok eski dönemlere dayandığı ortaya çıkmıştır. İnsanların tarih boyunca yaptığı teknolojik araştırmalar sonucunda bulunan teknolojik aletlerle birlikte reklam kavramı da yeni bir boyut kazanmış ve reklamcılık bir meslek haline gelmiştir. Matbaanın icadıyla başlayan bu süreç sonrasında radyo ve televizyonun icadıyla sesli ve görsel bir hale gelmiş ve reklamın çok daha fazla kitleye ulaşmasına aracılık etmiştir. Bilgisayarın icadıyla birlikte internetin insan hayatına girmesiyle reklamlar artık sanal medya denilen internet ortamında yayınlanma başlanmıştır. Yapılan bu çalışmada yaygın olarak kullanılan televizyon ve internet reklamlarının, tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkilerinin demografik değişkenlere göre incelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda araştırma Trabzon ili Ortahisar ilçesi Karadeniz Teknik Üniversitesi (K.T.Ü.) Farabi Hastanesi bünyesinde çalışan 210 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket yardımıyla elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular katılımcıların ankete vermiş olduğu cevaplar ile sınırlıdır. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre temizlik ürünleri firmalarının televizyon ve internet reklamlarıyla satış tutundurma faaliyetleri demografik değişkenlere göre kısmen anlamlılık ifade etmektedir. Televizyon reklamlarının satış tutundurmadaki etki düzeyi cinsiyete göre anlamlı olması sonucu dikkat çekicidir. Bu durum erkeklerin temizlik ürünleri seçiminde televizyon reklamlarından etkilendiğini göstermektedir. İnternet reklamlarının satış tutundurmadaki etki düzeyi hane kişi sayısına göre anlamlı farklılık göstermektedir sonucu ise hanede yaşayanların sayısının önemine vurgu yapmaktadır. İnternet reklamlarının satış tutundurmadaki etki düzeyi gelire göre göre anlamlı farklılık göstermektedir sonucu ise katılımcıların internet reklamlarından birebir etkilendiği sonucunu göstermektedir. Bu durum katılımcıların temizlik ürünleri seçiminde internet reklamların önemini vurgulamaktadır. Tüm bu bulgular ışığında gelecekteki çalışmalar farklı sektörlerde araştırma problemlerine cevap aramak için yapılandırılabilir.
Özet (Çeviri)
With the onset of trade among people in history, people have searched for multiple means to market their goods and services. This endeavour has created the idea of advertising in people's minds over time. In retrospective research, it has been revealed that the history of advertising dates back to very old periods. With the technological tools invented as a result of the technological studies of people throughout history, the concept of advertising has gained a new dimension and advertising has become a publicly accepted profession. After the invention of the printing press, it gained an audio and visual dimension with the invention of radio and television which mediated advertising to reach more consumers. With the invention of the computer and in the following phase the introduction of the Internet into people's lives, advertisements have started to be broadcast on the Internet, which is now called virtual media. In this study, it is aimed to examine the effects of the most widely used television and internet advertisements on the purchasing behaviors of consumers according to demographic variables. In this context, the research was carried out with the participation of 210 administrative staff working at Karadeniz Technical University (KTU) Farabi Hospital in Ortahisar district of Trabzon province. The research data was obtained with the help of the survey. In the study, hypotheses were designed based on the Nicosia model of consumers' buying behaviour. The findings provided from the study are limited to the answers the participants gave to the survey. According to the findings collected from this research, for companies sales promotion activities of cleaning products through television and internet advertisements become partially meaningful according to demographic variables. It is notable that the impact level of television advertisements on sales promotion is considerable according to gender. This condition depicts that men are influenced by television advertisements in their choice of cleaning products. The impact level of internet advertisements on sales promotion alters meaningfully according to the number of households, and the result highlights the significance of the number of households. The impact level of internet advertisements on sales promotion differs significantly in accordance with income, and the result indicates that the participants are affected straightly by internet advertisements. This condition underlines the importance of internet advertisements in the preference of cleaning products by the participants. With the knowledge of all these findings, future studies can be formed to seek answers to survey problems in various sectors.