Kadın sporcularda medya tutumu ile beden memnuniyetsizliği arasındaki ilişkide şişmanlık konuşmalarının düzenleyici rolü
The moderating role of fat talk in the relationship between media attitude and the body dissatisfaction in women athletes
  1. Tez No: 813263
  2. Yazar: NAZMİ BAYKÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
arasındaki ilişkide şişmanlık konuşmalarının düzenleyici rolünün incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmaya takım sporları veya bireysel sporlarda aktif olarak en az iki yıldır yarışmalara katılım gösteren toplam 297 kadın sporcu katılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla katılımcılara Şişmanlık Konuşmaları Ölçeği, Beden Memnuniyetsizliği Ölçeği ve Görünüme Yönelik Sosyo-Kültürel Tutumlar Ölçeği-4 uygulanmıştır. Veriler SPSS 27 ve Lisrel programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada normallik testi sonucu doğrultusunda uygun test yöntemi seçilmiştir. Ölçek puanları için yapılan normallik testi, örneklem sayısı büyük olacağı için Kolmogorov-Smirnov testi ile yorumlanmıştır. Ayrıca verilerin dağılımlarına ilişkin karar sürecinde çarpıklık ve basıklık değerlerinden de yararlanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerini belirlemek için ilk olarak Pearson korelasyon analizi, ölçüm araçlarının araştırmamıza ilişkin geçerliliğinin belirlenmesi amacıyla DFA, medya tutumu ve beden memnuniyetsizliği ilişkisinde şişmanlık konuşmalarının düzenleyici rolünü test etmek amacıyla process macro analizi yapılmıştır. Araştırma çerçevesinde kadın sporcularda medya tutumunun beden memnuniyetsizliğini belirlemede şişmanlık konuşmalarının düzenleyici rolü belirlenmesi sağlanarak spor ve egzersiz psikolojisi literatürüne katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the moderating role of fat talk in the relationship between media attitude and body dissatisfaction in female athletes. A total of 297 female athletes, active in team sports or individual sports, have participated in competitions for at least two years. In order to collect research data, participants were applied to Fat Talk Questionnaire, Body Dissatisfaction Questionnaire and Sociocultural Attitudes Towards Appearance Questionnaire-4-Revised. The data were analyzed using SPSS 27 and Lisrel. In the study, appropriate test method was selected in accordance with the normality test result. The normality test for scale scores was interpreted with the Kolmogorov-Smirnov test, as the number of samples would be large. In addition, in the decision process regarding the distribution of data, skewness and kurtosis values were also used. In order to determine the relationship of the variables to each other in the process of data analysis, Pearson correlation analysis was first carried out and DFA analysis was carried out to determine the validity of the measurement tools in our research. Process macro analysis was conducted to test the moderating role of fat talk in the relationship between media attitude and body dissatisfaction. Within the framework of the research, the moderating role of fat talk in determining body dissatisfaction of media attitude in female athletes has been provided and contributed to the literature of sports and exercise psychology.