Mitral yetersizliği ciddiyetinin değerlendirilmesinde yeni ve basit bir Doppler parametresi: Sol ventrikül içindeki apikal sistolik akım
Apical systolic flow within the left ventricle : A novel and simple Doppler parameter in prediction of mitral regurgitation severity
- Tez No: 813266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Mitral yetersizliğini (MY) derecelendirmek için kullanılan mevcut kriterler, regürjitan orifis, jet genişliği ve/veya regürjitan volümün kantitasyonuna dayanır. Biz, ciddi MY'nin, aksı boyunca geriye doğru volüm yer değiştirmesine bağlı olarak sol ventrikül (SV) kavitesinin apikal kısmı içinde artmış bir akım velositesi ile ilişkili olabileceğini varsaydık. Bu nedenle yeni bir Doppler parametresi olan apikal sistolik akımı (ASA) ,MY derecelendirmesinde kullanmayı amaçladık. Metodlar: Çalışmaya MY kantitasyonu efektif regürjitan orifis alanı (EROA), vena kontrakta genişliği(VK), jet alanının sol atrium alanına oranı(JA/SAA) ve regürjitan volüm (RV) ile yapılan toplam 301(K:152, E:149, yaş: 59±16) hasta alındı.Mitral yetersizliği 71 hastada (%24) ileri, 119'unda orta (%40) ve 111'inde(%36) ise hafif derecedeydi.Hastaların 71'inde (%24) MY jeti egzantrikti.Sol ventrikül kavitesinin 1/3 apikal kısmında mevcut olan sistolik akım ASA olarak tanımlandı ve ileri MY'li hastaların %89'unda, orta MY'lilerin % %38'inde kaydedildi ve hafif MY'lilerin hiçbirinde izlenmedi (p 2.3 m/sn olarak saptandı(AUC: 0.75; 95 % CI: 0.60-0.90, Sens 75 %, Spes 60 %).ASA'lı hastalar ASA mevcut olmayanlarla karşılaştırıldığında daha geniş jet alanı(JA) (p=0.0001), daha büyük VK ( p= 0.0001), EROA (p= 0.0001),RV (0.0001) ve JA /SAA oranına (p=0.0001) sahipti. İleri MY'de ASA için sensitiflik (Sens), spesifiklik (Spes), pozitif ve negatif prediktif değerleri ( PPD, NPD) sırasıyla % 89 ,% 80 ,% 58 ve % 96 ve tanı doğruluğu(TD) % 82'ydi.Ciddi MY'deki santral ve egzantrik jetler için ise ASA Sens. sırasıyla % 93 ve % 82 , Spes. % 86 ve % 48.5 , PPD % 58 ve % 50 , NPD % 98 ve % 81 saptandı.TD ise santral jetler için % 87 , egzantrik jetler için % 61 idi. Tartışma: ASA ileri MY'de yüksek negatif prediktif değere sahip kolay uygulanabilir bir Doppler parametresi olarak dikkate alınabilir.Bununla birlikte ASA, egzantrik jetlerle kıyaslandığında santral MY'de daha uygulanabilir gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Apical systolic flow within the left ventricle : A novel and simple Doppler parameter in prediction of mitral regurgitation severity Aim: The present criteria used for grading of mitral regurgitation (MR) have been based on quantitation of regurgitant orifice, jet width and/or regurgitant volume. We hypothesized that a significant MR might be associated with an increased flow velocity within the apical part of left ventricle ( LV ) due to backward volume shift along the axis MR. Therefore, we proposed a novel Doppler parameter, apical systolic flow (ASF) for grading of MR. Methods:The study group comprised 301 patients (F:152, M:149, age: 59±16 yrs) in whom MR quantitation was performed by effective regurgitant orifice area (ERO), vena contracta width (VC) and ratio of jet area (JA) to left atrial area (LAA). Mitral regurgitation was severe in 71 (24 %), moderate in 119 (40 %) and mild or absent in 111(36 %) patients, and was eccentric in 74 (25 %) of patients with MR. The presence of a systolic flow at apical third of LV was defined as ASF, and was noted in 89 % of patients with severe MR, in 38 % of patients with moderate MR, but in none with mild MR (p 2.3 m/sec discriminated severe MR from moderate MR (AUC: 0.75; 95 % CI: 0.60-0.90, Sens 75 %, Spec 60 %). Patients with ASF had a larger JA (p=0.0001), and a higher VC ( p= 0.0001),EROA (p= 0.0001), RV (p=0.0001) and JA to LAA ratio (p=0.0001) as compared to those without ASF. Overall sensitivity (Sens), specificity (Spec), positive and negative predictive value ( PPV, NPV) of ASF for severe MR were 89 %, 80 %, 58 % and 96 %,and diagnostic accuracy (DA) was 82 %, respectively. For central and eccentric severe MR, Sens of ASF was 93 % and 82 %, Spec was 86 % and 48.5 % , PPV was 58 % and 50 % , NPV was 98 % and 81 %, and DA was 87 % and 61 % , respectively. Conclusions: Apical systolic flow can be considered as a simple Doppler parameter with a high NPV for severe MR. However, ASF may be more feasible in central MR compared with eccentric jets.