Akran destekli okumanın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısına ve okumaya yönelik tutuma etkisi
The effect of peer assisted reading on primary school 4th grade students' reading comprehension achievement and attitudes towards reading
  1. Tez No: 813265
  2. Yazar: İREM NUR SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, akran destekli okuma yöntemine yönelik geliştirilen etkinliklerin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma başarısına etkisini incelemek, yine bu yöntemin okumaya yönelik tutumuna etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen yöntem olarak belirlenmiştir. Hazır gruplar belirli değişkenler doğrultusunda eşleştirildiği için yarı deneysel desenlerden ön test - son test eşletirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Örneklem grubu seçkisiz olmayan yöntemlerle belirlenmiştir. Nicel verileri toplamak için Okuduğunu Anlama Başarı Testi ve Okumaya Yönelik Tutum Ölçeğinden yararlanılmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde SPSS programına başvurulmuştur. Araştırmada oluşturulan deney ve kontrol grubu katılımcıların ön test ve son test sonuçları incelendiğinde varyanslarının eşit olduğu, çarpıklık katsayıları neticesinde normal bir dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun sonucunda deney ve kontrol grubunun normal dağılım gösteren verilerine bağımsız örneklem t testi yapılmıştır. Yapılan bağımsız örneklem t testi sonuçlarına göre akran destekli okuma yöntemi ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısını deney grubu lehine olumlu etkilemektedir. Yine yapılan bağımsız örneklem t testi sonuçlarına göre akran destekli okuma ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutumunda istatistiksel olarak bir değişiklik meydana getirmemiştir. Akran destekli okuma yöntemi, öğrencilerin okuduğunu anlama başarılarının olumlu bir şekilde geliştirmekte, öğrenciler birlikte okuyarak ve çözümleyerek okuma-anlama etkinliklerini daha iyi yapmaktadır. Bir diğer sonuca göre, akran destekli okuma ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okumaya yönelik tutumlarında bir değişiklik meydana getirmemiştir. Öğrencilerin akran destekli okuma yönteminden önce olan okumaya karşı tutumları ile akran destekli okuma sonrasında olan okumaya karşı tutumları istatistiksel olarak aynı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of activities developed for the peer-assisted reading method on the reading success of primary school 4th grade students, and to reveal the effect of this method on the attitude towards reading. In the research, quasi-experimental design, one of the quantitative research designs, was determined as the method. Since the ready groups were matched in line with certain variables, the pretest-posttest matched control group design, one of the quasi-experimental designs, was used. The sample group was determined by non-random methods. Reading Comprehension Achievement Test and Reading Attitude Scale were used to collect quantitative data. SPSS program was used in the analysis of the collected quantitative data. When the pre-test and post-test results of the experimental and control group participants formed in the research were examined, it was determined that their variances were equal and showed a normal distribution as a result of the skewness coefficients. As a result, an independent sample t-test was applied to the normally distributed data of the experimental and control groups. According to the results of the independent sample t-test, the peer assisted reading method positively affects the reading comprehension success of the 4th grade primary school students in favor of the experimental group. Again, according to the results of the independent sample t-test, peer-assisted reading did not statistically change the attitudes of 4th grade primary school students towards reading. Peer-assisted reading method improves students' reading comprehension success in a positive way, and students perform reading-comprehension activities better by reading and analyzing together. According to another result, peer-assisted reading did not cause a change in primary school 4th grade students' attitudes towards reading. The students' attitudes towards reading before the peer assisted reading method and their attitudes towards reading after the peer assisted reading method remained statistically the same.