İzmir kent merkezindeki prehistorik höyüklerin kültür turizmi açısından incelenmesi
Analysis of prehistoric mounds in İzmir city center in terms of cultural tourism
- Tez No: 813269
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZDÖL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İzmir İli prehistorik yerleşmelerinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarının kültür turlarında yer alma potansiyellerinin incelenmesi ve bu arkeolojik alanların kültür turizmine kazandırılmalarıdır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kültür turizmi, kültürel miras ve arkeo-turizm kavramlarına değinilmiştir. İkinci bölümde prehistorya ve höyük kavramları tanımlandıktan sonra, prehistorik çağlar olan Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağlarının insanlık tarihine katkıları, özellikle Batı Ege bölgesi ekseninde incelenmiştir. Üçüncü bölümde İzmir kent merkezindeki prehistorik höyükler olan Yeşilova, Yassıtepe ve Bayraklı Höyükleri arkeoloji ve kültür tarihi bakımından, özellikle prehistorik döneme ait buluntulara ağırlık verilerek incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, öncelike yaratıcı dramanın müze ve ören yerlerinde kullanılması konusunda bilgi verilmiş; daha sonra üçüncü bölümde incelenmiş olan prehistorik höyükler bu kez kültür turizmi açısından incelenmiş, bu alanların kültür turizmine kazandırılmaları için yapılan çalışmalar ortaya konmuş ve bu alanları içeren bir kültür turu rotası öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the potential of the excavations carried out in the prehistoric settlements of İzmir to be included in the cultural tours and to bring these archaeological sites in cultural tourism. The study consists of three parts. In the first part, the concepts of cultural tourism, cultural heritage and archaeo-tourism were mentioned. In the second part, after defining the concepts of prehistory and mound, the contributions of the prehistoric ages, namely the Neolithic, Chalcolithic and Bronze Ages, to the history of humanity were examined, especially in terms of the Western Aegean region. In the third part, Yeşilova, Yassıtepe and Bayraklı Mounds, which are prehistoric mounds in the city center of İzmir, were examined in terms of archeology and cultural history, with particular emphasis on the prehistoric finds. In the fourth part, information was given about the use of creative drama in museums and archaeological sites. Afterwards, the prehistoric mounds, which were examined in the third chapter, were examined this time in terms of cultural tourism, efforts were made to bring these areas in cultural tourism, and a cultural tour route including these areas was suggested.