Performans ölçme sistemleri ve performans ölçme etkinliğini yönetmede bir model
Performance measurement systems and a model by managing performance measurement effectiveness
- Tez No: 81326
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüz organizasyonları hızla değişen kompleks bir ortamda rekabet etmektedirler. Endüstri çağının rekabeti bilgi çağının rekabetine dönüşmektedir. Organizasyonların sürekli iyileşme ve gelişmeyi destekleyici stratejilere ihtiyaçları bulunmaktadır. İyileştirme ve gelişmenin birinci basamağı etkin bir ölçmedir, ölçemediğiniz bir şeyi yönetmeniz de mümkün değildir. Organizasyon kendini sürekli geliştirerek- uzun süreli yaşamanın yollarım bilmelidir. Ve bu gün organizasyonlar kendilerine has, etkin ve yeni performans ölçme sistemlerini geliştirmek için büyük çaba sarfetmek zorundadırlar. Çünkü, var olan performans ölçme sistemleri günümüz iş ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Deskriptif olan bu çalışma ile etkin bir performans ölçme sistemi yapısı önerilmiştir. Çalışmanın temel iddiası, önerilen yeni performans ölçme sisteminin yönetim sistemlerinin en etkin araçlarından biri olacağıdır. Çalışmanın birinci bölümünde performans ölçmeye duyulan ihtiyaç vurgulanmıştır, ikinci bölüm finansal performans ölçümleri ile ilgilidir. Çalışmanın üçüncü bölümünde finansal olmayan performans ölçümleri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde her iki ölçüm setini işletme stratejisi doğrultusunda birleştiren yeni bir teknik, yeni bir performans ölçme sistemi olan“Dengelenmiş Skor Kartı”tanıtılmıştır. Beşinci bölümde skor kartı uygulamasına örnek verilmiştir. Türk literatürüne kazandırmaya çalıştığımız bu yeni performans ölçme sisteminin ülkemiz firmaları için yararlı olacağım ummaktayız. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY Todays organizations are competing in a complex and rapid changing environment. Industrial age competition is shifting to information age competition. Companies needs a successful business strategy, which sustain countinously improvement and development. An effective measurement is the first step for improvement and development. You cannot manage what you cannot measure. A company must know how to improve itself, to have enough resources to secure long-term survival. And know, a major challenge for every company is to develop an effective and new measurement system. The existing performance measurement systems are not responding todays needs. This descriptive study offers a framework for building an effective performance measurement system. The first part of the study emphasize the need for a measurement system. The second part is concerned with financial metrics. In the third part we examine non-financial metrics. In the fourth part we introduce a combine performance measurement system, which called“Balanced Scorecard”and new in Turkish literature. A case is given in the fifth part. The main argument of the study is that the new offered performance measurement system will be an effective tool in management. m