The struggle for power andidentity between the male andfemale characters in the selected plays of harold pinter and its reflections in elt classes
Harold pinter'ın seçilen eserlerindeki erkek ve kadın karakterlerarasındaki güç ye kimlik mücadelesi ve bunun dil sınıflarına yansımaları
  1. Tez No: 813280
  2. Yazar: GÜLŞAH KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Harold Pinter'ın oyunları iç içe geçmiş temalardan oluşan karmaşık yapılardır. İkinci dönem eserlerinde, ki bunlardan dördü bu çalışmada İncelenmektedir, ana tema korku, kıskançlık, nefret, yalnızlık ve cinsel düşünceler ile harmanlanmış olan karşıt cinslerin güç ve kimlik mücadelesidir. Temeli bu tema olan dört oyundan The Collection'da elit tabakaya mensup bir gurup karakter, Bili ve Stella arasında yaşanmış olan ya da Öyle olduğu sanılan bir baştan çıkartma olayının doğrulanmasının mücadelesini verir. Üstünlük kurma savaşında zafere ulaşan Stella olur ve bir kadın olarak bütünlüğü erkekler tarafından kabul edilir. Diğer bir oyun The Homecoming, tamamı erkeklerden oluşan bir aile ile bu aileye sonradan katılan oyundaki tek kadın karakter Ruth arasında yaşanan hakimiyet kurma ve kimlik savaşı üzerine kuruludur. Bu anahtar zıtlaşma tüm oyunu etkisi altına alır. Erkeklere göre Ruth, bir kadının üstlenebileceği tüm rollerin üstesinden gelebilecek bir kadındır. Fakat, cinsel açıdan Ruth'u istismar etmeye çalışan erkekler onun cazibesine fena halde kapılırlar. Ruth, erkekler üzerinde cinselliğe dayalı bir üstünlük kurmayı başarır. Benzer bir şekilde, Old Times Deeley ve Anna arasında yaşanan, Kate'e sahip olma mücadelesini sergiler. Geçmişe ait anılar ve bu anıların üç karakter tarafından sunulan üç farklı versiyonu, karakterler arasındaki ilişkiyi daha karmaşık hale getirir. Diğer oyunlarda olduğu gibi, onlar da cinselliğe dayalı ilişkiler kurmaya çalışırlar. Oyunun sonunda en güçlü karakter olarak sivrilen Kate olur. Son olarak Betrayal; arkadaşlar, karı-koca ve sevgililer arasında yaşanan çeşitli aldatmaları oldukça çarpıcı bir zaman yapısı ile ele alır. Emma, eşinin en samimi arkadaşı Jerry ile 7 yıl süren bir ilişki yaşamıştır. İlişkinin sonundan başlayan oyun, zaman içerisinde geri giderek aldatmanın başladığı o kader anına döner. Tüm bu düzensizlik içinde Emma, hayatındaki erkekler karşısında güçlü bir kadın olarak varolmayı başarır. Harold Pinter'ın yukarıda adı geçen oyunları iletişimsel dil öğretimine dayanan ELT sınıfları için iyi birer kaynaktır. Adı geçen oyunlar; rol-yapma, doğaçlama oyun sergileme, kompozisyon yazma, başlık ve resimlere dayalı etkinlikler gibi çeşitli aktivitelerle desteklenen ileri düzeydeki dil sınıflarında etkili bir şekilde kullanılabilirler. Bu, aynı zamanda, dil sınıflarını daha zengin hale getirmek için yoğun çaba sarf eden dil öğretmenleri için de bir alternatif ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Harold Pinter's plays are complex collections of interrelated themes. In his later dramas, four of which are within the domain of this study, the central theme is the struggle for power and identity between the opposite sexes blended with fear, hatred, jealousy, loneliness and sexual preoccupation. Of the four plays, which deal with this theme, The Collection includes a group of characters in the upper middle class struggling for the verification of the seduction that may or may not have taken place between Stella and Bill. In their battle for dominance, Stella becomes victorious and her wholeness is accepted by the males. The next play The Homecoming, again, centres upon the battle for dominance and identity between the all male-family and the only female figure Ruth. This key conflict pervades the whole play. Ruth is regarded by the men in all the variety of roles that a woman can fulfil. Nevertheless, the men who try to exploit her sexually are overwhelmed by her sexuality. She succeeds in exerting sexual dominance over men. Similarly, Old Times displays the struggle between Deeley and Anna to possess Kate. There are three different memories of the past that are different from each other and these different versions of the past make the relationships between these characters more complicated. As earlier characters do, they try to establish viable relations which have a sexual basis. In the end, Kate is the most powerful individual in Old Times. Finally, Betrayal treats multiple betrayals among friends, spouses, lovers - in a fascinating structural manipulation of time. Emma has had a seven year affair with Jerry, her husband's best friend. Beginning at the end of the affair, each scene moves backwards in time to the fateful moment when the infidelity begins. Thus, all the characters engage in power struggles and they use knowledge as their primary weapon for power and identity. In spite of this disorder, Emma is capable of existing as a powerful female against the two men in her life. Harold Pinter's above mentioned plays are a good source for ELT classes which lean heavily toward communicative and authentic language use. These plays can be effectively used with advanced language classes accompanied by various activities such as role-play, improvisation, essay writing and using titles and pictures. This also provides an alternative for language teachers who endeavour to enrich their language classes.