Siber güvenlik farkındalığının sosyal medyada satın alma niyeti üzerindeki etkisinde kültürel değerlerin düzenleyici rolünün X, Y ve Z kuşakları kapsamında incelenmesi
Examining the moderating role of cultural values on the impact of cyber security awareness on purchase intention in social media across generations X, Y, and Z
- Tez No: 813279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görevli X, Y kuşağı öğretmen ve öğrenim gören Z kuşağındaki öğrencilerin siber güvenlik farkındalık düzeylerinin sosyal medyada satın alma niyetlerine etkisinde idiosentrizm ve allosentrizmin düzenleyici etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmen ve öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Anket verileri kolayda örneklem metodu ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında 654 katılımcıya ulaşılmıştır. Toplanan verilerin analizlerinde SPSS 26 ve Amos 24 programı kullanılmıştır. Düzenleyicilik etki analizleri SPSS Process makro (model 1) yazılımı ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre tüketici durumundaki öğretmen ve öğrencilerin siber güvenlik farkındalık düzeyleri yüksektir. Z kuşağı tüketicilerin idiosentrizm değerleri X ve Y kuşaklarına göre oldukça yüksektir. Siber güvenlik farkındalığının sosyal medyada satın alma niyetine etkisinde idiosentrizmin X, Y ve Z kuşaklarında düzenleyici bir etkiye sahip olduğu, allosentrizmin ise X kuşağı hariç Y ve Z kuşaklarında düzenleyici bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the moderator effects of idiocentrism and allocentrism on the effect of cyber security awareness levels of X, Y generation teachers and Z generation students working in secondary education institutions on their purchasing intentions in social media. The sample of the research consists of teachers and students studying in secondary education institutions in Kayseri province in the 2022-2023 academic year. Survey data were collected by convenience sampling method. Within the scope of the research, 654 participants were reached. SPSS 26 and Amos 24 programs were used in the analysis of the collected data. Regulatory effect analyzes were performed with SPSS Process macro (model 1) software. According to the research findings, the level of cyber security awareness of teachers and students in the consumer situation is high. The idiocentrism values of Z generation consumers are quite high compared to X and Y generations . It has been observed that idiocentrism has a regulatory effect on the effect of cybersecurity awareness on the purchase intention in social media in the X, Y and Z generations, while allocentrism has a regulatory effect on the Y and Z generations, except for the X generation.