Rahat şarkı söyleyebilme becerisinin değerlendirilmesi (Evaluation of the Ability to Sing Easily)(EASE-TR) ölçeğinin türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of the validity and reliability of the turkish version of Evaluation of the Ability to Sing Easily(EASE-TR)
- Tez No: 813293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESEN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Şarkıcıların ses değerlendirme süreçlerinin; şarkıcıların ses kullanım şekilleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özelleştirilmesi önerilmektedir. Sağlıklı sese sahip profesyonel ses kullanıcılarının klinik ses değerlendirmesinde kullanılmak üzere Türkçe öz değerlendirme aracı mevcut değildir. Çalışmamızda Evaluation of the Ability to Sing Easily (EASE) ölçeğinin Türkçeye adaptasyonunun yapılması, geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, ölçeğin Türkçeye adaptasyonu yapılmış, ikinci aşamasında da performans öncesi ve sonrası olacak şekilde katılımcılardan EASE-TR ve Ses Yolu Rahatsızlığı Ölçeği (SYRÖ) şiddet kısmını doldurması istenmiş, Consensus Auditory- Perceptual Evaluation of Voice (CAPE-V) protokolü doğrultusunda ses kayıtları alınmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası 100 korist dahil edilmiş, katılımcıların %35'ine, test-tekrar test güvenirliği için EASE-TR tekrar doldurtulmuştur. Yapı geçerliği kapsamında; deneyim süresi, ses eğitimi alıp/almama, mevcut ses şikayetinin varlığı/yokluğu değişkenleri çerçevesinde“Bilinen Grup Geçerliği”yöntemi kullanılmış ve performans öncesi-sonrası EASE skorlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Kriter geçerliği kapsamında EASE skorlarının CAPE-V ve SYRÖ şiddet kısmı ile korelasyonu incelenmiştir. İç tutarlılık güvenirliği için Cronbach alfa hesaplanarak, madde-toplam puan korelasyonu tespit edilmiş ve Test-Tekrar Test güvenirliği hesaplanmıştır. Bu tez çalışmasının sonucunda, EASE-TR ile SYRÖ arasında orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki (r=0,664) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is recommended to customize the assessment process of singers' voices based on their vocal usage styles and demands. Currently, no Turkish patient-reported outcome measure is available for the clinical assessment of professional voice users with a healthy voice. Therefore, our study aimed to culturally adapt the Turkish version of the EASE (EASE-TR) scale and investigate its validity and reliability. In the first phase of the research, the scale was adapted to Turkish, and in the second phase, participants were asked to complete the EASE-TR and the severity part of the Vocal Tract Discomfort Scale (VTDS) before and after the performance. Voice recordings were obtained according to the Consensus Auditory-Perceptual Evaluation of Voice (CAPE-V) protocol. The study included 100 choristers between the ages of 18 and 65. For test-retest reliability, 35% of the participants were asked to complete the EASE-TR again. Within the scope of construct validity, the“ Known Groups Validity”method was used based on variables such as experience duration, vocal training status, and the presence/absence of current vocal complaints, and the comparison of pre-and post-performance EASE scores was conducted. Regarding criterion validity, the correlation between EASE scores and the CAPE-V and severity part of the VTDS was examined. Cronbach alpha was calculated for internal consistency reliability, item-total score correlation was examined, and test-retest reliability was calculated. As a result of this thesis study, a moderate positive correlation (r=0.664) was observed between EASE-TR and VTDS.