Lojistik sektöründe tedarikçi sadakatinin k-means algoritması ile ölçümlenmesi ve sadık tedarikçilerin müşteri memnuniyetine etkisi
Measuring supplier loyalty in the logistics sector with k- means algorithm and the effect of loyalty suppliers on customer satisfaction
- Tez No: 813323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte globalleşen dünyada tüm sektörlerde olduğu gibi e- ticaret sektöründe de müşterilerin istediği ürüne istediği yerden istediği zamanda ulaşım olanaklarının artması, seçme fırsatının ortaya çıkması lojistik sektörünü de canlandırmıştır. Büyüyen pazarda müşteri memnuniyetinin önemli olduğu kadar tedarikçi memnuniyeti, tedarikçi sadakati konuları da önemli hale gelmiştir. Lojistik sektöründe en önemli müşteri memnuniyeti kriterleri zamanında teslim, hasarsız teslim parametreleridir. Bu parametrelerin doğru yönetilmesi için tedarikçi yönetiminin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Büyük ölçekli lojistik firmaları için tedarikçi memnuniyeti oldukça önemlidir. Sektörün gelişmesi ile birlikte lojistik firmaları segmentasyon, optimizasyon gibi konularla rekabet ortamında üst seviyelere çıkmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada tedarikçi ve müşterinin sefer satın alma alışkanlıklarına göre segmentasyon yapılarak tedarikçinin firmaya olan sadakati ölçümlenmiş, müşteri memnuniyeti üzerinde etkisi araştırılmıştır. Müşteri ve tedarikçi için büyük ölçekli lojistik firmasının son iki senede yapmış olduğu sefer bilgileri referans alınarak RFM analizi yapılmıştır. Tedarikçi RFM analizi parametreleri sefer sayısı, son sefer tarihi, navlun ücreti, müşteri RFM analizi parametreleri ise sefer sayısı, son sefer tarihi ve satış ücretidir. Elde edilen çıktılara göre k-means algoritması çalıştırılmış, müşteri ve tedarikçi için küme grafikleri elde edilmiştir. Küme grafikleri ile tedarikçilerin sadakati yorumlanmış ve sadık tedarikçi sayısının artışının müşteri memnuniyeti üzerinde olumlu etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, in the globalizing world, as in all sectors, in the e- commerce sector, the increase in transportation opportunities to the products they want from where they want when they want, and the emergence of the opportunity to choose has also revived the logistics sector. In the growing market, supplier satisfaction and supplier loyalty have become important as well as customer satisfaction. The most important customer satisfaction criteria in the logistics sector are on time delivery and undamaged delivery parameters. In order to manage these parameters correctly, supplier management must be done correctly. Supplier satisfaction is very important for large- scale logistics companies. With the development of the sector, logistics companies aim to rise to higher levels in the competitive environment with issues such as segmentation and optimization. In this study, the loyalty of the supplier to the company was measured by segmentation according to the purchasing habits of the supplier and the customer, and its effect on customer satisfaction was investigated. RFM analysis was carried out for the customer and the supplier by taking the trip information of the large-scale logistics company in the last two years as a reference. Supplier RFM analysis parameters are number of trips, last trip date, freight charge, customer RFM analysis parameters are number of trips, last trip date and sales fee. According to the outputs obtained, the k- means algorithm was run and cluster graphics were obtained for the customer and the supplier. With the segments obtained, the loyalty of the suppliers was interpreted and it was concluded that the increase in the number of loyal suppliers had a positive effect on customer satisfaction.