Fontan sirkülasyonu yapılmış fizyolojik univentriküler kalplerde ventrikül dominansı postoperatif aritmilerde etkili midir?
- Tez No: 813343
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT AŞLAMACI, DOÇ. DR. HAKKI TANKUT AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çift girişli AV konneksiyonlar (DILV, DIRV), triküspid atrezisi, mitral atrezi, iyi gelişmiş bir univentriküle açılan birleşik AV konneksiyon (anbalanse CAVSD) gibi sadece bir ventrikülün tam geliştiği durumlar olarak tanımlanabilen fonksiyonel univentriküler kalplerde tedavi seçeneği Fontan dolaşımı tipindeki ameliyatlardır. Bu anomalilerin ameliyat sonrası dönemlerde de aritmi gelişmesi hemodinamik açıdan ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Fontan ameliyatı yapılan hastalar postoperatif sinüs ritmininin kaybolması konusunda çok hassastırlar. Bu hastalarda yeterli kalp hızına ulaşmak için pacemaker gerekebilir. Aritmiler Fontan için kötü prognoz göstergesidir.(1).Fontan sikülasyonu için aritmi postoperatif dönemde önemli bir morbidite nedenidir. Hemodinamiyi önemli derecede etkilediği durumlarda aritminin cerrahi tedavisi gündeme gelebilmektedir. Literatürde yapılan çalışmalarda ileri yaş, sağ atriyum boyutunun büyüklüğü, ortalama pulmoner arter basıncı, sağ atriyum basıncı, sistemik ventrikülün düşük ejeksiyon fraksiyonu, ameliyat tekniği postoperatif aritmi için risk faktörü olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fontan circulation is the ultimate treatment option for hearts with univentricular physiology that can be defined as the situations in which only one of the ventricles is well developed. This definition includes the pathologies such as double inlet atrioventricular connections (double inlet left ventricle, double inlet right ventricle), tricuspid atresia, mitral atresia and unbalanced complete atrioventricular septal defect. Postoperative arythmia can have unwanted consequences in this group of patients. In the postoperative period patients with Fontan circulation are sensitive to the loss of the sinus rhythm. In such patients a pacemaker can be necessary to provide a sufficient heart rate. Arythmia shows bad prognosis in Fontan circulation (1). It can cause severe morbidity in the postoperative period. Surgical treatment of arythmia can be indicated if it affects the hemodymics significantly. In the previous studies; age, size of the right atrium, mean pulmonary artery pressure, right atrial pressure, low ejection fraction of the systemic ventricle and the operative technique has been established as the risk factors for postoperarive arythmia.