Gamified-integrated STEM: Exploring 8th grade students'problem-solving skill perceptions and critical thinking dispositions about global climate change
Oyunlaştırılmış bütünleşik STEM: 8. sınıf öğrencı̇lerı̇nı̇n küresel ı̇klı̇m değı̇şı̇klı̇ğı̇ne ı̇lı̇şkı̇n problem çözme becerı̇si algıları ve eleştı̇rel düşünme eğı̇lı̇mlerinin ı̇ncelenmesi
- Tez No: 813342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE DEFNE CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Oyunlaştırılmış entegre STEM, entegre STEM aşamalarını oyunlaştırma unsurlarıyla birleştiren ve bireyleri iklim değişikliği iletişimine dahil edebilen tekniklerden biridir (Rajanen ve Rajanen, 2019). Bu çalışmanın temel amacı, küresel iklim değişikliği konusunda oyunlaştırılmış entegre FeTeMM temelli öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri, eleştirel düşünme eğilimleri ve iklim değişikliği görüşleri üzerinde anlamlı bir değişime neden olup olmadığını araştırmaktır. Bu yarı deneysel çalışmanın örneklemi, Türkiye'deki bir devlet okulunda öğrenim gören altmış dokuz 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Her biri yirmi üç katılımcıdan oluşan üç sınıf geleneksel grup, deney grubu 1 (entegre STEM grubu) ve deney grubu 2 (oyunlaştırılmış entegre STEM grubu) olarak adlandırılmıştır. Veriler 2022-2023 akademik yılında toplanmıştır. Araştırma sorularını incelemek için problem çözme becerisi algı ölçeği, eleştirel düşünme eğilimi ölçeği ve görüşmeler kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, oyunlaştırılmış entegre STEM öğretim tasarımı ile işlenen derslerde her iki ölçeğin ön ve son test puanları arasında diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Tüm gruplar karşılaştırıldığında en yüksek fark oyunlaştırılmış entegre STEM grubu ile kontrol grubu arasında bulunmuştur. Ayrıca, öğrencilerin küresel iklim değişikliğine ilişkin görüşleri alındığında, oyunlaştırılmış entegre STEM grubundaki öğrencilerin küresel iklim değişikliğine ilişkin umut düzeylerinin ve harekete geçme isteklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar, küresel iklim değişikliği konusunda oyunlaştırılmış-entegre STEM etkinliklerinin özellikle öğrenilmesi zor olduğu düşünülen konularda kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların, oyunlaştırılmış-entegre STEM eğitimi kapsamında küresel iklim değişikliği eğitiminin geliştirilmesi için bir fırsat yaratması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gamified-integrated STEM is one of the techniques that combines integrated STEM stages with gamification elements and can engage individuals in climate change communication (Rajanen & Rajanen, 2019). The main purpose of this study is to investigate gamified-integrated STEM-based instruction on global climate change causes a significant change in 8th-grade students' perceptions of problem-solving skills, critical thinking dispositions, and climate change views. In this quasi-experimental study, the sample consisted of sixty-nine 8th grade students from a public school in Turkey. Three classes of twenty-three participants each were named as the traditional group, experimental group 1 (integrated STEM group), and experimental group 2 (gamified-integrated STEM group). The data was collected in the 2022-2023 academic year. Problem-solving skill perceptions scale, critical thinking disposition instrument, and interviews were used to examine the research questions. According to the findings of the study, statistically significant differences were found between the pre & post-test scores of both scales in the lessons taught with gamified-integrated STEM instructional design compared to the other groups. When all groups were compared, the highest difference was found between the gamified-integrated STEM group and the control group. In addition, when taking the students' views on global climate change, it was found that the students in the gamified-integrated STEM group had higher levels of hope about global climate change and a desire to take action. The results revealed that gamified-integrated STEM activities on global climate change could be used, especially in subjects considered difficult to learn. It is expected that the results obtained from this research will create an opportunity for improving global climate change education within the scope of gamified-integrated STEM education.