Aldatıcı reklamların yapısı, özellikleri ve denetlenmesi
  1. Tez No: 8892
  2. Yazar: SELMA ŞERMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, aldatıcı, reklamların yapısı, »«ellikleri m düıenlenmeai incelenmiştir. Altı. bölümden oluşan çalışma nın 1.bölümünde reklamın t ana» i ve işlevleri ile reklama yö nelik gttrUsler üzerinde durulmuştur. 2. böl «»de aldatıcı reklamlar i belirlemede ölçütler, 3. bolümde ise aldatıcı rekla» kapsamına giren baş Uca durmalar açıklanmıştır. Pah» sonra Türkiye'de ve bası yabancı ülkelerde aldatıcı reklamların de netimi ve düzenlenmesi U «er inde durulmuştur. Son bölümde ise keü&trl* ilgili olarak demon at rasvon yapılan bir televizyon Çalışsa sonucunda, Türkiye'de aldatıcı reklamlar belirlemek için sübjektif kriterlerin açık in» kesin olarak belirlenmediği görülmüştür. Reklamlar ve Reklamcıların uymak »orunda oldukları baaı kurallar ve düzenlemeler ülkeni ide de vardır. Ancak, hangi reklamların aldatıcı sayılacağını belirlemek konusunda yapılan düzenlemeler yetersizdir. Bu konuda gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeler yakından İzlenmeli ve gerekli uygulamalar «a kısa sürede ülkemize adapte edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study has been focused em «rawing concept of one example £. #ftimtt to The rosult la that there is not clear and trail definition or clarification exits to define deceptive advertising İm Turkey. All the advertiser companies in Turkey required to obey too advertising approach wftth awarneas of its solo» and regulations* However, overall definition or classification to define which advertising are deceptive to not clearly regulated. Therefore we need to obtain progressing* and developments of foreign countries on «Ma aatter to begin proper applications and practicies in Turkey