Using a STEM education approach with a computational tool: The impact on students' computational thinking skills and understanding of climate change
STEM eğitimi yaklaşımının hesaplamalı düşünme aracıyla kullanımı: Öğrencilerin hesaplamalı düşünme becerileri ve iklim değişikliği anlayışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 813344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE DEFNE CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, FeTeMM entegre öğretim yaklaşımı, Hesaplamalı Düşünme (HD) uygulamaları ve aracı kullanılarak ortaokul öğrencilerine uygulanmıştır. Bu yarı deneysel çalışmanın amacı, hesaplamalı bir araç ve uygulamalar kullanarak iklim değişikliğini FeTeMM yaklaşımıyla öğretmenin sekizinci sınıf öğrencilerinin HD becerilerinde ve iklim değişikliğini anlamalarında anlamlı bir değişiklik sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır. Ayrıca bir düşünme sistemi olarak HD yaklaşımının öğrencilerin kavramları anlamlandırma süreçlerine etkisi araştırılmıştır. Weintrop ve arkadaşlarının (2016) HD uygulamaları, fen sınıflarındaki ortaokul öğrencilerinin HD becerilerinin gelişimine odaklanmak için FeTeMM entegre öğretim çerçevesine entegre edilmiştir. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen bir devlet ortaokulundaki 60 sekizinci sınıf öğrencisidir. Kontrol grubu iklim değişikliği ile ilgili geleneksel bir derse katılmıştır. Deney grubu ise entegre FeTeMM öğretim yaklaşımını ve onun bilgi edinme ve ürün geliştirme gibi adımlarını içeren ve ders boyunca hesaplama aracı olarak LabStar kullanarak HD uygulamalarını entegre eden interaktif bir derse katılmıştır. Ön ve son test olarak iki farklı araç uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin HD becerileri çalışma kağıtları ve bireysel görüşmelerle nitel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, deney grubundaki öğrencilerin son testte ön teste ve kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla CTS ve CCKT puanlarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. FeTeMM ders adımlarında HD uygulamalarına yer verilmesi, önemli kavramsal öğrenme ve algoritmik tasarım ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study applied the STEM-integrated teaching approach to middle school students using computational practices and tool. The purpose of this quasi-experimental study was to investigate whether teaching about climate change with a STEM approach using computational practices significantly changes eighth-grade students' CT skills and understanding of climate change. In addition, the effect of the CT approach as a thought system on the students' understanding of the concepts was investigated. Weintrop and colleagues' computational practices (2016) were integrated into the STEM-integrated teaching framework to focus on developing the CT skills of middle school students in science classes. The participants were 60 eighth-graders in a public middle school, selected using the purposive sampling method. The control group participated in a traditional lesson about climate change. The experimental group participated in an interactive lesson that integrated computational practices by incorporating the integrated STEM teaching approach and its steps, such as fact-finding and product development, and by using the LabStar as a computational tool. Two different instruments were applied as pre-and post-tests. Also, students' CT skills were analyzed qualitatively with worksheets and individual interviews. The findings of the study indicated that students in the experimental group had higher scores in the post-test on CTS and CCKT compared to the pre-test and students in the control groups. Engaging with computational practices in STEM lesson steps resulted in significant conceptual learning and algorithmic design.